Rýchle klimatické zmeny zabili mamutov
24.7.2015 22:27:48 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2630x
Nový výskum ukázal, že rýchle otepľovanie, podobné tomu dnešnému, hralo kľúčovú úlohu vo viacerých masových vymieraniach veľkých zvierat. Vedci z Adelaidskej univerzity a Univerzity Nového Južného Walesu zistili pomocou analýzy DNA, rádiouhlíkového datovania a geologických záznamov, že krátke, ale výrazné otepľovania počas poslednej doby ľadovej Pleistocénu (spred 60 000 až 12 000 rokov), spôsobovali masové vymierania. Extrémne chladné obdobia však s vyhynutiami podľa tejto štúdie spojené neboli.
Alan Cooper z Adelaidskej univerzity povedal, že rýchle otepľovanie výrazne ovplyvnilo zrážkovú činnosť a tým aj rastlinstvo. Masové vymierania sa diali aj bez prítomnosti ľudí, avšak ak k faktorom, ktoré ich spôsobujú, pridáme ešte ľudskú činnosť, tak vyhliadky do budúcnosti nie sú pre mnohé druhy vôbec priaznivé. Už pred 10 rokmi odhalili vedci v dávnej DNA znaky okamžitého zmiznutia veľkých zvierat. Vtedy si mysleli, že tieto zvieratá boli vyzabíjané chladom.
Dodatočný výskum fosílií z múzeí, vylepšené uhlíkové datovanie a nové klimatické záznamy však ukázali, že opak je pravdou – bolo to práve rýchle otepľovanie, čo tieto vymierania spôsobilo. Tento fenomén stál život aj mamuty, ktoré vyhynuli na konci poslednej doby ľadovej pred 11 000 rokmi.
Chris Turney z Univerzity Nového Južného Walesu povedal, že napriek klimatickým spojitostiam hral vo vyhubení týchto a mnohých ďalších veľkých zvierat významnú úlohu aj človek. Klimatické zmeny vymieranie spustili, ale ľudia zasadili mamutom posledný úder. Nové štatistické metódy, vytvorené Coreyom Bradshawom z Adelaidskej univerzity, pri analýze podmienok Pleistocénu výrazne pomohli.
Prevzaté z originálu "Mammoths killed by abrupt climate change" na sciencedaily.com