Tmavé ostrovné vtáky
28.7.2015 23:56:50 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2568x
Evolúcia populácií zvierat na ostrovoch zvykne vytvárať ojedinelé charakteristiky – niektoré zvieratá sa stanú veľkými (korytnačky Galapág), iné malými (vyhynuté trpasličie slony) a niektoré stratia schopnosť lietať (nelietavé papagáje Nového Zélandu). Jednou z menej skúmaných adaptácií je však tendencia ostrovných zvierat meniť farbu na čiernu. Vedci zistili, že populácie vtákov zvyknú byť tmavšie, ak žijú na menších ostrovoch. Dôvodom je, že takéto vtáky sa vyznačujú agresívnejším správaním, čo ich robí konkurencieschopnejšími v získavaní teritória, ktorého je na malých ostrovoch tak málo.
J. Albert Uy a Luis Vargas-Castro z Miamskej univerzity sa rozhodli tento jav skúmať na vtákoch Monarcha castaneiventris žijúcich na Šalamúnových ostrovoch. Väčšina z týchto vtákov má na brušku oranžovú škvrnu, avšak na malých Russellových ostrovoch sa vyskytuje menšina týchto vtákov, ktorej členovia sú celí čierni. Uy a Castro navštívili 13 ostrovov rôznych veľkostí a zistili, že čím je ostrov menší, tým viac čiernych vtákov sa na ňom vyskytuje.
Táto zákonitosť platí na všetkých skúmaných ostrovoch, takže je veľmi nepravdepodobné, že ide o náhodu. Výskum cicavcov a rýb preukázal spojitosť medzi tmavým sfarbením a agresivitou a v obmedzenom priestore ostrovov je ťažké nájsť si vlastné teritórium. Už predchádzajúce štúdie vtákov Monarcha castaneiventris ukázali, že čierne vtáky reagujú na narušenie svojho územia agresívnejšie než tie, ktoré majú oranžové bruško.
Rebecca Safran z Coloradskej univerzity dodala, že porozumenie biodiverzite ostrovov je nevyhnutné ak chceme pochopiť základné princípy ekológie a evolúcie. Podotkla, že ostrovy predstavujú nenahraditeľné prírodné laboratórium na výskum biodiverzity a jej vývoja.