Rast hladiny morí v zálive Chesapeake Bay
31.7.2015 02:58:23 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2778x
Benjamin DeJong z U.S. Geological Survey a Vermontskej univerzity zistil, že nárast morskej hladiny o 3,4 milimetra za rok v zálive Chesapeake Bay predstavuje najväčší nárast hladiny na severoamerickom pobreží Atlantického oceánu. Táto hodnota je dvojnásobok svetového priemeru (1,7 milimetra za rok). Depozity z medziľadovcových dôb naznačujú, že tento záliv má dlhú históriu odchýlok v úrovni morskej hladiny.
DeJong povedal, že tlak z hromadenia ľadu a následné uvoľnenie, keď sa ľad roztopil (proces nazývaný postglaciálny vzostup), boli zrejme príčinou týchto odchýlok. Vedci však dodnes nemajú presné odhady miery postglaciálneho vzostupu v tejto oblasti, keďže miestne depozity zachytávajú väčšinou len dejiny Holocénu.
Pre lepšie pochopenie histórie morskej hladiny zálivu sa DeJong so svojim tímom rozhodli aplikovať rôzne pokročilé datovacie techniky na vzorky z národného parku Blackwater National Wildlife Refuge, ktorý predstavuje najnižšie položené a najrýchlejšie klesajúce pobrežie zálivu Chesapeake Bay. Výsledky ukázali, že táto oblasť bola pod vodou značnú časť obdobia MIS 3 (Marine isotope stage 3) spred 30 000 až 60 000 rokov. Viaceré odhady pritom naznačujú, že globálna hladina morí v tomto období bola o 40 až 80 metrov nižšia, než je dnes. Dnes sú depozity MIS 3 nad hladinou vďaka postglaciálnemu vzostupu, ktorý tu pôsobí už tisíce rokov a ešte tisíce rokov aj pôsobiť bude.