Samousporiadacie membrány na čistenie vody
1.8.2015 22:02:18 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2285x
Syntetická membrána, ktorá sa dokáže sama usporiadať a jej výroba nie je nákladná, by mohla pomôcť pri oddeľovaní plynov, čistení vody či telesnom transporte liekov. Táto membrána je zložená z lipidov (tukových molekúl) a molekúl pripojených na proteíny, ktoré vytvárajú vodné kanáliky. Tie transportujú vodu rýchlosťou porovnateľnou s prírodnými membránami. Táto membrána sa vie tiež sama usporiadať do dvojdimenzionálnych štruktúr s paralelnými kanálikmi.
Manish Kumar z Penn State University povedal, že príroda je v dizajne veľmi efektívna a transportné proteíny sú úžasne výkonné komponenty biologických membrán. Ich funkcia sa dá len ťažko replikovať syntetickými systémami. So svojim tímom vyvinul syntetický vodný kanálik druhej generácie, ktorý predstavuje veľký pokrok oproti minulým snahám kopírovať aquaporíny – prírodné proteíny na transport vody. Nové syntetické kanáliky sú tiež stabilnejšie a lacnejšie.
Kumar podotkol, že ich prekvapilo keď rýchlosť filtrácie dosiahla takmer „vysnívanú“ hodnotu miliardy molekúl vody za sekundu toku jediným kanálikom. Umelé kanáliky tiež vedia veľmi efektívne spolupracovať a vytvárať dvojdimenzionálnu membránu s vysokou hustotou pórov. Najsľubnejším využitím tohto nového materiálu je výroba efektívnejších membrán na čistenie vody. Dá sa však využiť aj na mnoho ďalších aplikácií.