Významný objav získaný z malých zubov
9.8.2015 22:47:09 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1699x
Vedci nedávno preskúmali jedny z najmenších fosílií dinosaurov – zuby teropódov – pričom sa snažili zmapovať vývoj dinosaurov na konci Kriedy. Ich výsledky zväčšili biodiverzitu dinosaurov v španielskych okresoch Treviňo, Huesca a Lerida (oblasť, kde sa nachádza aj výnimočné nálezisko Laňo) na štvornásobok doterajšej hodnoty (do tejto štúdie sa predpokladalo, že v danej oblasti žili len dva druhy teropódov).
Nová štúdia analyzovala celkovo 142 izolovaných zubov z konca Kriedy a tie odhalili, že v tomto kraji žilo až šesť doteraz neznámych druhov teropódov (jeden veľký a päť malých). Angelica Torices z Albertskej univerzity povedala, že ich objav pomáha nielen pochopiť život dinosaurov, ale aj ich následné vyhynutie. Zuby dinosaurov sú veľmi dôležitým zdrojom informácií, keďže vedci nedisponujú žiadnymi kompletnými kostrami európskych dinosaurov z konca Kriedy.
Mäsožravým dinosaurom počas ich života dorastali stratené zuby, takže bola vysoká šanca, že sa z niektorých z vypadnutých zubov stanú fosílie. Štúdia vedená Torices preukázala, že aj izolované zuby môžu poslúžiť na rozsiahle rekonštrukcie telesnej stavby a biodiverzity dinosaurov. Tento výskum však pomohol aj v získavaní poznatkoch o tom, ako dokážu veľké zvieratá čeliť klimatickým zmenám. Analyzované dinosaury vyhynuli naraz a veľmi rýchlo, čo naznačuje prítomnosť nejakej veľkej katastrofy. Klimatické modely ukazujú, že do budúceho storočia dosiahne Zem teploty porovnateľné s tými, ktoré vládli počas Kriedy. Práve preto je dôležité študovať adaptácie biodiverzity na takéto klimatické podmienky – aj prostredníctvom fosílií.
Prevzaté z originálu "Big dinosaur discoveries in tiny toothy packages" na sciencedaily.com