Čo dodáva Plutu dusík?

13.8.2015 15:06:41 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2099x

New Horizons zistil, že Pluto je možno stále geologicky aktívny, čo by mohlo vysvetliť ako si jeho unikajúca atmosféra zachováva vysoké koncentrácie dusíku. Kvôli jeho malej hmotnosti uniknú z jeho dusíkovej atmosféry každú hodinu stovky ton tohto plynu. Kelsi Singer a Alan Stern zo Southwestern Research Institute sa snažia zistiť kde sa všetok tento dusík berie. Singer povedala, že niekde sa musia vytvárať obrovské množstvá dusíku, ktoré dopĺňajú dusíkový ľad, ktorý sa hýbe na Plutovom povrchu v rámci sezónnych cyklov, ako aj plynný dusík, ktorý uniká z horných vrstiev atmosféry kvôli ohrievaniu ultrafialovým žiarením Slnka.

 

Singer a Stern uvažovali nad myšlienkou, že Pluta zásobujú dusíkom kométy. Tiež skúmali, či dopady komét neuvoľňujú podzemné zásobárne dusíku – problémom však je, že na to, aby táto hypotéza fungovala, musela by sa tesne pod povrchom nachádzať veľmi hrubá vrstva dusíku (v súčasnosti nič existencii vrstvy takýchto rozmerov nenasvedčuje). Singer podotkla, že aj keď tieto možnosti dokážu vyprodukovať nejaký dusík, z ďaleka ho nedokážu zásobovať toľko, aby to stačilo kompenzovať atmosférické úniky. Je síce možné, že v minulosti unikalo z atmosféry menej dusíku než dnes, avšak najpravdepodobnejšia možnosť je tá, že Pluto je stále geologicky aktívny a dusík sa tak do atmosféry dostáva z veľkých hĺbok.
 
Najnovšie snímky z New Horizons ukázali povrchové formácie, ktoré naznačujú únik tepla z vnútra trpasličej planéty. Stern dodal, že podľa ich štúdie, vykonanej pred maximálnym priblížením New Horizons k Plutu, dopĺňa trpasličia planéta svoje povrchové zásoby dusíku prostredníctvom sopečnej činnosti. Nové údaje, získané z New Horizons, sú analyzované s cieľom potvrdiť, či vyvrátiť výsledky Sternovej štúdie. Sondu New Horizons pre NASA vyrobili vedci z Johns Hopkins University a vedci zo Southwestern Research Intitute sú zodpovední za interpretovanie a analyzovanie údajov, ktoré im sonda posiela.

Prevzaté z originálu "Scientists study nitrogen provision for Pluto's atmosphere" na sciencedaily.com - Foto - Image Courtesy of NASA/JHUAPL/SwRI