Salamandra v jantári dokumentuje dejiny ostrovov Karibiku
20.8.2015 00:37:04 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2658x
Salamandra z Dominikánskej Republiky, uchovaná v jantári, je prvá známa fosília svojho druhu a ukazuje, že salamandry kedysi žili aj v Karibiku (dnes sú však už všetky karibské salamandry vyhynuté). Pred vyše 20 miliónmi rokov sa v Dominikánskej Republike odohral tuhý boj – predátor vtedy odhryzol salamandre nohu. Salamandre sa síce nakoniec podarilo uniknúť, nedošla však ďaleko, keďže spadla do jazierka živice, kde sa z nej stala jantárová fosília.
Doteraz neznámemu a dnes už vyhynutému druhu salamandry dali vedci z Oregonskej štátnej univerzity a Kalifornskej univerzity meno Palaeoplethodon hispaniolae. Sľubujú si od neho nový pohľad do ekologických a geologických dejín Karibiku. George Poinar z Oregonskej štátnej univerzity povedal, že objav tohto jantáru ho šokoval, keďže po celom svete sa našlo len minimum fosílií salamandier a doteraz žiadna z nich nebola v jantári. Výnimočnosť tohto objavu je ešte zvýšená skutočnosťou, že pochádza z Dominikánskej Republiky, kde sa ešte nikdy žiadne salamandry nenašli (ani živé, ani vyhynuté).
Fosilizovaná salamandra patrila do rozšíreného rodu Plethodontidae, ktorý sa dnes bežne vyskytuje v Severnej Amerike, hlavne v Apalačských vrchoch. Táto salamandra však nemala výrazné prsty, ktoré sú tak typické pre mnohé dnešné salamandry. To naznačuje, že zrejme nebola veľkým horolezcom a žila skôr v korunách malých stromov a tropických kvitnúcich rastlín. Fosília skúmaná v tejto štúdii sa našla v jantárovej bani v severnom pohorí Dominikánskej Republiky medzi Puerto Plata a Santiagom.
Objav jantárovej fosílie ukázal, že v Karibiku kedysi skutočne žili salamandry. Záhadou však zostáva prečo všetky vyhynuli. Podľa Poinara ich zrejme vyhubila klimatická katastrofa, alebo príchod nejakého nového, veľmi nebezpečného predátora. Je tiež otázne, ako sa salamandry na karibské ostrovy dostali. Poinarova štúdia totiž naznačuje, že predkovia objavenej salamandry sa vyvinuli v tropickej Amerike.
Fosília má 20 až 30 miliónov rokov a jej rodokmeň zrejme siaha 40 až 60 miliónov rokov do minulosti. Vtedy boli Veľké Antily (oblasť obsahujúca aj Kubu, Jamajku, Portoriko či Hispaniolu) stále spojené so Severnou a Južnou Amerikou. Salamandry zrejme na týchto ostrovoch zostali aj keď sa ostrovy odpojili od kontinentu a začali sa tektonicky presúvať do Karibského mora – sťahovala sa teda samotná pevnina, nie salamandry. Je však tiež možné, že sa na ostrovy dostali cez prirodzený most, ktorý vznikol počas období nízkej morskej hladiny. Nedá sa vylúčiť ani to, že niektoré jedince sa do Dominikánskej Republiky jednoducho priplavili na kmeňoch stromov či na iných prirodzených „lodiach“.
Tento objav je veľkým prínosom aj pre ekológov a geológov, ktorí môžu pomocou podobných zistení zrekonštruovať obraz prírodných pomerov a podmienok v dávnej minulosti našej planéty. Poinar dodal, že v minulosti sa už na Jamajke našli fosílie nosorožcov, v Dominikánskej Republike zas fosílie jaguárov a strom, ktorý vytvoril Dominikánske jantárové fosílie, je blízkym príbuzným stromov Východnej Afriky. Ekosystémy dávnoveku teda boli oveľa pestrejšie a prekvapujúcejšie, než by sme očakávali.