ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Podľa NASA v súčasnosti žiaden asteroid neohrozuje Zem

26.8.2015 00:37:24 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1848x

Viaceré blogy nedávno vydali tvrdenia, že do Zeme narazí asteroid niekedy medzi 15. a 28. septembrom 2015. Dopadnúť by vraj mal blízko Portorika a mal by zdevastovať atlantické a karibské pobrežia Severnej, Strednej a Južnej Ameriky. NASA však vyhlásila, že neexistuje nič, čo by naznačovalo, že sa takáto kolízia má udiať a ide teda o novinársku kačicu.

 

Paul Chodas z NASA podotkol, že v dohľadnej budúcnosti by nemali na Zem dopadnúť žiadne asteroidy ani kométy, pretože šanca kolízie so Zemou všetkých známych Potenciálne nebezpečných asteroidov je pre najbližších 100 rokov menšia než 0,01 percenta.
 
Oddelenie pre objekty blízko Zeme Jet Propulsion Laboratory NASA spolupracuje s astronómami a vedcami z celého sveta, ktorí prostredníctvom teleskopov neustále pátrajú po asteroidoch, ktoré by mohli ohroziť našu planétu. Ak by existovali pozorovania objektu na kolíznom kurze so Zemou, Chodas a jeho tím by o tom vedeli. Toto však nie je prvý prípad kedy sa na internete objavilo nepodložené tvrdenie o nastávajúcom náraze vesmírneho telesa do Zeme a Chodas si je istý tým, že tento prípad nie je ani z ďaleka posledným.
 
V roku 2011 sa internetom šírili fámy, že kométa Elenin spôsobí zánik sveta (v skutočnosti táto kométa Zem nikdy neohrozovala – rozpadla sa na malé úlomky ešte vo vesmíre). Za spomenutie tiež stojí hystéria okolo konca mayského kalendára, ktorý skončil 21. decembra 2012 – internet bol už roky pred týmto dátumom plný tvrdení, že v ten deň do Zeme narazí obrovský asteroid, ktorý na našej planéte ukončí všetok život (avšak jediná udalosť, ktorá v ten deň otriasla svetom, bol svetový rekord piesne Gangnam Style, ktorá vtedy ako vôbec prvé video v histórii získala miliardu pozretí na obľúbenom videovom portáli YouTube). Aj tento rok sa mali asteroidy 2004 BL86 a 2014 YB35, podľa internetových dohadov, nebezpečne priblížiť k Zemi, avšak v skutočnosti okolo nás preleteli v bezproblémovej vzdialenosti v januári a marci – presne ako predpovedala NASA.
 
NASA sleduje všetky známe asteroidy a kométy, ktoré sa od nás nachádzajú vo vzdialenosti menšej než 48 miliónov kilometrov, prostredníctvom pozemných aj vesmírnych teleskopov. Pozorovací program objektov blízko Zeme NASA, známy skôr ako Spaceguard, má za úlohu objavovať a charakterizovať takéto objekty, ako aj predvídať ich dráhy a zistiť tak, či sú pre nás nebezpečné. V dohľadnej budúcnosti by sa však do našej atmosféry mali dostávať len neškodné malé objekty, ktoré v nej bez problémov zhoria.

Prevzaté z originálu "NASA: There is no asteroid threatening Earth" na sciencedaily.com - Foto - NASA

Viac informácií o asteroidoch blízko Zeme link 1

Viac informácií o asteroidoch blízko Zeme link 2

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,18
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.