Regenerujúci materiál by mohol zaceliť životunebezpečné diery vo vesmírnych lodiach
31.8.2015 00:36:28 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2776x
Vo vesmíre, kde okolo všetkých korábov neustále svištia objekty rýchlosťami vyše 35 000 kilometrov za hodinu, je veľmi dôležité mať aj náhradný plán. Štíty a úhybné manévre síce pomáhajú vesmírnym štruktúram odvrátiť skazu, vedci však musia rátať aj z možnosťou, že tieto opatrenia zlyhajú a trosky vytvoria vo vesmírnej lodi dieru. Tím vedcov nedávno vyvinul nový materiál, ktorému po zrážke trvá len niekoľko sekúnd aby sa sám zacelil.
Je ťažké predstaviť si nehostinnejšie miesto pre život než vesmír. Napriek tomu sa ľuďom vďaka inovatívnym inžinierskym riešeniam podarilo doň preniknúť a dlhodobo sa tam zdržovať. Medzinárodná vesmírna stanica má vybavenie, ktoré jej umožňuje odpariť vesmírne úlomky skôr, než sa dotknú jej trupu – to ju robí, podľa NASA, najlepšie chráneným vesmírnym korábom v histórii kozmonautiky. Avšak ak by toto vybavenie zlyhalo, diera v trupe by začala neúprosne odčerpávať životodarný vzduch do vesmíru.
To je dôvod prečo sa Timothy F. Scott z Michiganskej univerzity rozhodol vyvinúť druhú líniu obrany. So svojim tímom vytvoril nový, regenerujúci sa materiál so sendvičovou štruktúrou – medzi dvoma vrstvami pevného polyméru sa nachádza reaktívna tekutina. Keď tento materiál počas testovania prestrelili, tekutina začala rýchlo reagovať s kyslíkom z ovzdušia a netrvalo ani sekundu a v mieste priestrelu sa vytvoril pevný štupeľ, ktorý dieru zapchal.