ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Chvost starý ako sám čas

5.9.2015 19:01:13 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1975x

Ako získal ankylosaurus svoj palcátový chvost? Podľa novej štúdie vedcov zo Severokarolínskej štátnej univerzity a Severokarolínskeho prírodného múzea sa najprv vyvinul chvost ako taký a až následne sa objavil charakteristický palcát na jeho konci. Akylosaury mali zväčša široké, obrnené telo a ohybný chvost, avšak jedna skupina ankylosaurov mala na konci chvostu aj palcát, ktorý slúžil ako veľmi efektívna zbraň. „Ozbrojené“ ankylosauridy žili počas Kriedy, pred približne 66 miliónmi rokov. Ankylosaury s bežným chvostom však žili už pred 145 miliónmi rokov, počas Jury.

 

Victoria Arbour zo Severokarolínskej štátnej univerzity a Severokarolínskeho prírodného múzea skúma chvost ankylosaura už mnoho rokov. V tejto štúdii porovnala chvosty ankylosaurov z Jury s tými z Kriedy. Chvost ankylosaura sa skladá z dvoch častí – z hlavnej časti a obrovského palcátu na jej konci. Palcát je vytvorený z osteodermov – špeciálneho kostného materiálu, ktorý sa tvorí v koži a je jedinečný pre obrnené dinosaury.
 
Ak má chvost udržať ťažký palcát, musí byť veľmi pevný, podobne ako rúčka na sekere. Stavce chvostu ankylosaura sa postupom času stali menej ohybné, čo bola nevyhnutnosť, keďže ohybnejšie stavce by sa pod hybnosťou generovanou ťažkým palcátom vykĺbovali a ich svaly trhali. Arbour skúmala ankylosaury od Liaoningosaura, ktorý žil pred 122 miliónmi rokov, cez Gobisaura, žijúceho pred 90 miliónmi rokov až po Pinacosaura, pochádzajúceho spred 75 miliónov rokov (Pinacosaurus bol prvý ankylosaurus s palcátovým chvostom). Podotkla, že existujú tri možnosti ako sa mohol chvost ankylosaura vyvinúť.
 
Jedna možnosť je, že sa najprv vyvinul palcát – v tom prípade by osteodermy začali obaľovať koniec chvosta ešte kým boli jeho stavce ohybné. Druhá možnosť je, že najprv sa začal chvost spevňovať – čo by znamenalo, že ankylosauridom by sa postupom času najprv spevňovali, prípadne spájali stavce chvosta. Posledná možnosť je tá, že aj samotný chvost, aj palcát sa vyvíjali viac menej rovnakou rýchlosťou.
 
Výsledky Arbourinej štúdie ukázali, že ankylosaurom sa začali spevňovať a spájať stavce už v skorej Kriede, avšak palcát sa objavil až v neskorej Kriede. Arbour dodala, že je síce možné, že niektorým druhom sa stavce a palcát vyvíjali rovnakou rýchlosťou, avšak s najväčšou pravdepodobnosťou sa ankylosaurom najprv spevnili stavce a až neskôr sa im vytvoril osteodermový palcát.

Prevzaté z originálu "Dinosaur: Tail as old as time -- researchers trace ankylosaur's tail evolution" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,24
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.