Je starý kameň naozaj „pevný ako kameň“?
9.9.2015 17:51:57 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2546x
Počas miliárd rokov sa kontinenty lámu a hýbu dopredu aj dozadu. Jadrá kontinentov sú však geologicky veľmi stabilné – sú staré až 3,8 miliardy rokov. Tieto jadrá, nazývané kratóny, sú najstaršími geologickými formáciami na našej planéte a donedávna sa vedci domnievali, že kratóny sú tak stabilné vďaka extrémne pevnej štruktúre za ktorú vďačia relatívne nízkym teplotám v porovnaní s teplotami okolitého zemského plášťa. Teraz sa však zistilo, že kratóny nie sú až také pevné ako sa predpokladalo. Tím vedený Mikhailom Kabanom z GFZ German Research Centre for Geosciences zistil, že kratón pod Severnou Amerikou je výrazne zdeformovaný a jeho korene sa od jeho stredu posunuli o 850 kilometrov na západ – juhozápad.
Tento objav je v priamom rozpore s doteraz akceptovanými predpokladmi tvrdiacimi, že kontinentálne korene sa od ich stvorenia pred 2,5 až 3,8 miliardami rokov výrazne nezmenili. Kaban podotkol, že so svojim tímom sa pozreli na gravitačné pole Zeme, topografiu, seizmológiu a stavbu kôry a následne vytvorili trojdimenzionálny model hustoty a zloženia litosféry pod Severnou Amerikou.
Čo však spôsobilo 850 kilometrovú deformáciu tohto stabilného kratónu? Model prúdenia materiálu v zemskom plášti ukázal, že materiál v hĺbke väčšej než 200 kilometrov prúdi smerom na západ rýchlosťou 4 milimetre za rok, čo je v súlade s pohybom tektonických platní. Bazálny ťah spôsobuje, že spodná časť kratónovej litosféry sa v porovnaní s tou hornou posúva. To indikuje, že kratóny nie sú až také pevné a imúnne voči prúdom v plášti ako si vedci doteraz mysleli. Medzi kratónmi a vrchnou časťou zemského plášťa teda existuje omnoho viac mechanickej, chemickej a tepelnej interakcie než sme vôbec považovali za možné.