ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Obývateľnosť planéty závisí od jej „klimatizácie“

19.9.2015 00:41:55 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 950x

Pátranie po obývateľných planétach sa často interpretuje ako pátranie po druhej Zemi. Niektoré kamenné planéty mimo našej slnečnej sústavy sú však možno ešte lepšími kandidátmi na prítomnosť života, než planéty, na ktoré sa vedci doteraz zameriavali. Vedci z KU Lueven nedávno vykonali 165 klimatických simulácií exoplanét, ktoré sú k svojej hviezde otočené vždy tou istou stranou. Zistili, že dve z troch možných klimatických systémov takýchto planét sú potenciálne obývateľné.

 

Väčšina exoplanét obieha okolo relatívne malých a chladných hviezd, známych ako červené trpaslíky. Len na exoplanétach, ktoré sú dostatočne blízko k svojej hviezde, môžu vládnuť teploty vďaka ktorým voda nezamrzne. Pozitívne na celej veci je, že čím bližšie je planéta k svojej hviezde, tým ľahšie ju astronómovia dokážu pozorovať a skúmať.
 
Veľké množstvo exoplanét nemá striedanie dňa a noci – polovica povrchu má večný deň a polovica povrchu má večnú noc. To však ešte neznamená, že denná časť musí mať obrovské povrchové teploty a na nočnej strane musí  vládnuť tuhý mráz. Je možné, že takéto planéty majú veľmi sofistikovanú „klimatizáciu“, ktorá udržuje povrchové teploty v obývateľných medziach.
 
Ludmila Carone. Rony Keppens a Leen Decin z KU Lueven sa rozhodli preskúmať možné klimatické podmienky na týchto planétach. Carone podotkla, že ich trojdimenzionálne modely skúmali exoplanéty s rôznymi rotačnými periódami a veľkosťami. Z výsledkov vyplýva, že na takýchto planétach môžu vládnuť tri rôzne klimatické systémy, z ktorých dva sú potenciálne prijateľné pre život.
 
Na exoplanétach s rotačnou periódou kratšou než 12 dní existuje silný vzdušný prúd, smerujúci na východ a prúdiaci vo vrchných vrstvách atmosféry nad rovníkovou oblasťou, nazývaný superrotácia. Tento vzdušný prúd výrazne ovplyvňuje atmosférickú cirkuláciu planéty a robí jej polovicu s večným dňom príliš horúcu na vznik života. Existuje však aj druhý možný poveternostný systém, ktorý je charakterizovaný dvoma slabšími prúdmi. Tie smerujú vo veľkých výškach smerom na západ. Posledný potenciálny systém počasia je založený na kombinácii slabej superrotácie a dvoch dodatočných prúdov vo vrchných vrstvách atmosféry. Druhý a tretí variant nenarúšajú „klimatizáciu“ planéty, čím ju robia potenciálne obývateľnou.
 
Tieto nové objavy sú veľmi cenné pre plánovanie budúcich vesmírnych misií. Vedci z KU Lueven v súčasnosti pracujú na prípravách pre Jamesov Webbov vesmírny teleskop, ktorého misia má začať v roku 2018 a ktorý má nahradiť Hubblov vesmírny teleskop, ako aj pre misiu PLATO, ktorá odštartuje v roku 2024. Ich štúdia pomohla nielen v zlepšení identifikácie sľubných kandidátov na obývateľné planéty, ale hlavne zabránila predčasnému vyradeniu mnohých, potenciálne obývateľných planét zo zoznamu cieľov budúcich misií – planét, ktoré sú hodné výskumu aj napriek tomu, že sa na Zem nepodobajú.

Prevzaté z originálu "Rocky planets may be habitable depending on their 'air conditioning system'" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,35
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.