Islandská sopka vylučovala trikrát viac toxického plynu než priemysel celej Európy
25.9.2015 23:44:43 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2520x
Obrovská erupcia na Islande vypúšťala do atmosféry v priemere trikrát viac toxického plynu než priemysel celej Európy. Prúdy lávy sopky Bároarbunga denne vylúčili až do 120 000 ton oxidu siričitého. Tento plyn spôsobuje kyslé dažde a dýchacie ťažkosti. Erupcia Bároarbungy z minulého roku bola najväčšou islandskou erupciou za posledných 200 rokov. Počas tejto pol roka trvajúcej katastrofy brázdili rieky lávy neľútostne cez severný Island.
Tím vedcov z Met Office a univerzít Leeds a Edinburghu zmapoval pomocou údajov zo satelitných senzorov znečistenie oxidom siričitým spôsobené erupciou Bároarbungy a vytvoril počítačové simulácie šíriaceho sa plynného oblaku. Okrem sopiek produkuje oxid siričitý aj pálenie fosílnych palív a priemyselné tavenie. Od roku 1990 sa priemyselné emisie oxidu siričitého postupne znižujú a odhaduje sa, že v roku 2010 dosiahli úroveň 12 000 ton za deň.
John Stevenson z Edinburghskej univerzity podotkol, že Bároarbunga počas svojej erupcie vylučovala lávu a nie popol, takže leteckú dopravu neohrozila. Kvalite ovzdušia však vážne ublížila. Výskum tejto erupcie pomôže vedcom lepšie predpovedať šírenie znečistenia vzduchu budúcich erupcií.
Anja Schmidt z Leedskej univerzity dodala, že sopka Bároarbunga vylúčila za sekundu vyše 200 metrov kubických lávy – za jedinú minútu by teda dokázala lávou naplniť päť olympijských štadiónov. Keď sa erupcia po šiestich mesiacoch od vypuknutia skončila, vyprodukovala toľko lávy, koľko by dokázalo pokryť celý Manhattan. Erupcia vylučovala vo svojich skorých fázach približne osemkrát viac oxidu siričitého než ľudská činnosť v celej Európe.