Úbytok kvetov zmenšuje jazyk čmeľov
27.9.2015 22:10:22 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2910x
Zmeny diverzity kvetov mali za následok skrátenie jazyku horských čmeľov. To im teraz do veľkej miery zabraňuje kŕmiť sa z hlbokých kvetov, na ktoré boli kedysi zvyknuté. Nová štúdia ukazuje ako dokážu klimatické zmeny ničiť vzájomne výhodné ekologické partnerstvá.
Čmele s dlhým jazykom sú veľmi dobre uspôsobené na získavanie nektáru z hlbokých kvetov. Podľa najnovších štúdií však týchto čmeľov ubúda. Nicole Miller-Struthman z Univerzity Missouri a SUNY College skúmala viacero vysokohorských oblastí v Colorade, kde žijú dva druhy horských čmeľov s dlhým jazykom. Analyzovala stavbu tela jedincov z dvoch období – jedných z obdobia medzi rokmi 1966 a 1980 a druhých z obdobia medzi rokmi 2012 a 2014, pričom zmerala dĺžku ich jazykov. Všimla si, že jazyk sa týmto čmeľom podstatne skrátil.
Porovnala archivovaných jedincov, čmeľov, ktorých zozbierala sama v teréne, a rastliny, ktorých nektárom sa čmele kŕmia. Snažila sa nájsť mechanizmus, ktorý celú zmenu vysvetlil. Skrátenie jazyku nebolo následkom zmenšenia celkového vzrastu, konkurencie inváznych jedincov ani spoločnej evolúcie s miestnymi kvetmi. Ukázalo sa, že čoraz teplejšie letá znížili počet hlbokých kvetov, ktoré čmele kedysi tak preferovali. To donútilo čmeľov stať sa všeobecnejšími opeľovačmi, schopnými kŕmiť sa z rôznych kvetov, vrátane mnohých plytkých. Čo dnes vidíme u týchto čmeľoch by mohlo byť trendom s ktorým sa pri globálnom otepľovaní stretneme ešte na mnohých miestach. Práve klimatické zmeny totiž dokázali rozdeliť dávnu symbiózu medzi čmeľmi a rastlinami.
Prevzaté z originálu "Flower declines shrink bee tongues" na sciencedaily.com