Vtáky lietali nad hlavami dinosaurov
8.10.2015 22:14:54 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2014x
Vtáky majú ohromujúco dlhú evolučnú históriu – v dnešnom Nemecku žil Archaeopteryx už pred 150 miliónmi rokov – avšak či tieto vtáky dokázali lietať (a ak áno, ako dobre vedeli manévrovať) je aj naďalej zahalené tajomstvom. Nový objav dokumentuje precízne rozloženie svalov a väzov, ktoré ovládali najdôležitejšie peria krídla dávneho vtáka, a podporuje tým domnienku, že minimálne niektoré z najstarších vtákov boli schopné vzdušných manévrov, aké vidíme u dnešných vtákov.
Luis M. Chiappe z Múzea dejín prírody Los Angeles, Guillermo Navalón z Bristolskej univerzity a Jesús Marguán-Lobón, José Luis Sanz a Ángela D. Buscalioni z madridskej Universidad Autonóma skúmali neobyčajne zachovalé krídlo 125 miliónov rokov starého vtáka zo stredného Španielska. Kosti uchované vo fosílii neboli to jediné čo vedcov zaujalo – nález tiež ponúkol detaily zložitej siete svalov, ktoré u dnešných vtákov ovládajú jemnú motoriku hlavného peria a dodávajú im tak schopnosť predvádzať úžasné letecké manévre.
Chiappe podotkol, že anatomická podobnosť medzi svalmi fosilizovaného krídla a svalmi živých vtákov jasne naznačuje, že dávne vtáky boli vo vzduchu rovnako obratné ako tie dnešné. Navalón povedal, že anatómia mäkkých tkanív dávnych vtákov je veľmi podobná tej, ktorá charakterizuje dnes žijúce druhy – a to napriek tomu, že kostra je úplne odlišná.
Prehistorické vtáky síce zrejme lietali nad hlavami dinosaurov, avšak stále existujú detaily ohľadom ich schopnosti lietať, ktoré zostávajú veľkou záhadou. Chiappe dodal, že novoobjavené fosílie nám ponúkli unikátny pohľad na anatómiu krídiel vtákov, ktoré kedysi spolunažívali s najväčšími známymi dinosaurami.