Prvé tri mesiace prijímania údajov z New Horizons vedcom ponúkli nedoceniteľný pohľad na diverzitu povrchu, atmosféry a mesiacov Pluta
18.10.2015 21:34:13 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 468945x
Výskumný tím pracujúci na historickom a prelomovom projekte New Horizons pozostáva z vyše 150 vedcov, vedených Alanom Sternom zo Southwestern Research Institute. Pred tým, než dorazila New Horizons k Plutovi, len málokto očakával, že na zmrznutom okraji našej slnečnej sústavy sa dá nájsť toľko geologickej a meteorologickej rozmanitosti, koľko táto sonda NASA objavila na Plutovi a jeho mesiacoch.
Jim Green z NASA povedal, že New Horizons skompletizovala prvotný prieskum našej slnečnej sústavy. New Hizons nie je výnimočnou len tým, že spôsobila revolúciu v našich poznatkoch o Plute, ale aj tým, že nás a naše budúce generácie motivuje skúmať ďalej a dosahovať stále nové a nové méty.
New Horizons sa k Plutovi priblížila najviac 14. júla, kedy od neho bola vzdialená len 13 691 kilometrov. Týmto priblížením nám bola schopná nazbierať údaje s nevyčísliteľnou hodnotou, ktoré nám bude postupne posielať takmer jeden rok. Údaje, ktoré nám už poslala, ukázali, že povrch Pluta je veľmi rôznorodý v tvare aj veku. Na rôznych miestach má rôzne sfarbenie, zloženie a albedo (schopnosť odrážať svetlo). Vedci objavili aj dôkazy toho, že kôra bývalej planéty je bohatá na vodný ľad a že v Plutovej atmosfére sa nachádzajú viaceré vrstvy hmly. Ukázalo sa tiež, že Pluto je väčší a bohatší na ľad, než sme si donedávna mysleli.
Podľa Sterna nás Pluto naučil, že aj malé planéty môžu byť aktívne po miliardy rokov od ich sformovania a že aj telesá ako Pluto a jeho mesiac Charón môžu byť geologicky veľmi zaujímavými. Pozorovania Plutových mesiacov ukázali, že Charón je tektonicky veľmi aktívny a povrch na jeho severnom póle je nezvyčajne tmavý. Jeho kôra má podľa vedcov veľmi rôznorodé zloženie.
New Horizons síce neobjavila Plutovi žiadne nové mesiace, avšak poskytla prvé detailné fotografie Nixu a Hydry – dvoch menších mesiacov Pluta. Zistila, že Nix má priemer približne 54 kilometrov a Hydra približne 43 kilometrov. Zvláštne je, že ich povrch odráža svetlo oveľa lepšie než povrch Charónu.
New Horizons zozbierala počas približovania sa k Plutovi vyše 50 gigabitov údajov pomocou prístrojov na jej palube – infračerveného spektrometra Ralph, kamery LORRI, ultrafialového spektrografu Alice, dvoch rádiových prístrojov REX, detektora SWAP, spektrometra PEPSSI a študentmi navrhnutého detektora prachu.