ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ťavy z Kene nakazené respiračným vírusom

20.10.2015 21:50:56 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2397x

Takmer polovica skúmaných tiav z Kene je nakazená vírusom spôsobujúcim MERS. Toto nedávne zistenie viedlo vedcov k upozorneniu, že daný problém si v budúcnosti naliehavo vyžaduje ďalší výskum s cieľom zistiť, či sa zákerná nová choroba prenáša z tiav aj na ľudí.

 

MERS bol prvýkrát identifikovaný v Saudskej Arábii v roku 2012 a v súčasnej dobe proti nemu neexistuje vakcinácia ani liečba. Dodnes ním bolo nainfikovaných 1 595 ľudí vo viac než 20 krajinách – 571 z nich zomrelo. Väčšina nakazených ľudí síce dostala vírus od iných ľudí, avšak vedci si myslia, že ťavy sú pravdepodobne veľkou úschovňou pre tento vírus, ktorý sa z nich prenáša aj na ľudí.
 
Tím vedcov z Liverpoolskej univerzity analyzoval 335 dromedárov – jednohrbých tiav – z deviatich čried z kraja Laikipia v Keni. Výsledky ukázali, že 47 % z nich malo v krvi protilátky na MERS, čo znamená, že tieto ťavy boli vystavené nebezpečnému vírusu.
 
Profesor Eric Févre z Liverpoolskej univerzity povedal, že Laikipia je síce ťavami obývaná len riedko – v porovnaní so severnejšími oblasťami Keni – avšak napriek tomu je nakazených dosť tiav na to, aby sa vírus šíril a stále odznova napádal ťavy a tým z nich robil dlhodobých bacilonosičov. Zdá sa, že pre ťavy je MERS veľmi podobný bežnému nachladnutiu.
 
Presný rozsah hrozby ešte nie je známy, pretože nevieme, či je tento vírus univerzálne zoonotický (prenosný medzi zvieratami a ľuďmi). Síce sa v súčasnosti nedá vylúčiť, že MERS sa môže preniesť z ťavy na človeka, zdá sa, že ak je to možné, deje sa to len veľmi ojedinele, pretože dodnes na túto chorobu v Keni ešte nikto neochorel. Je možné, že mutácie, ktoré by vírus spravili zoonotickým, sa na blízkom východe vyvinuli ešte len nedávno. Práve blízky východ je totiž miesto kde sa MERS v súčasnosti koncentruje.
 
Sharon Deem zo Saint Louis Zoo Institute for Conservation Medicine dodala, že po celom svete narastá dopyt po živočíšnych výrobkoch (ako napríklad po mäse, či mlieku) a rozmach tohto trhu ponúka chudobným farmárom cestu von z chudoby. Zoonotické choroby sú však pre tento trend veľkým nebezpečenstvom. Až ďalší výskum ukáže či sú MERS ohrozovaní aj ľudia v Keni a iných subsaharských krajinách.

Prevzaté z originálu "Camels test positive for respiratory virus in Kenya" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,97
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.