Farmárčenie na Marse pre každého
25.10.2015 21:19:36 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2733x
Vedci z Washingtonskej štátnej univerzity a Univerzity Idaha pomáhajú študentom zistiť ako by sa dalo pestovať jedlo na Marse, podobne ako to robí astronaut Mark Watney hraný Mattom Damonom v kritikou vychvaľovanom filme „Marťan“.
Úvod do štúdie Michaela Allena z Washingtonskej štátnej univerzity a Helen Joyner z Univerzity Idaha znie nasledovne – Gratulujeme! Na Zem sa už nikdy nevrátite. Boli ste vybraný aby ste sa stali súčasťou 100-člennej posádky baníckej kolónie na Marse. Predtým, než sa tam vydáte však musíte vymyslieť ako na červenej planéte seba a svojich kolegov nakŕmite.
Táto úloha je podobná tej, ktorú rieši Watney, ktorý si musí vypestovať jedlo po tom, čo je oddelený od zvyšku svojej posádky marťanskou veternou búrkou. Film Marťan bol veľmi chválený za jeho vedeckú realistickosť vo všetkom okrem intenzity spomínanej búrky. Podľa portálu Box Office Mojo Marťan kraľoval prvé dva víkendy mesiaca rebríčku filmových tržieb a doteraz sa mu podarilo zarobiť už viac než 143 miliónov Amerických dolárov.
Allen a Joyner dali študentom za úlohu identifikovať potenciálne výzvy pre permanentné pestovanie jedla, ako aj kritéria pre vybratie tých správnych plodín. Študenti aj učitelia absolvovali až 30 simulácií a prístup každého člena štúdie bol v skutku jedinečný. Jeden z hlavných problémov je ten, že vedci toho o marťanskej pôde nevedia takmer vôbec nič. Sondy na červenej planéte objavili len minimum uhlíku (základného stavebného kameňa života, ako ho poznáme) a dusíku (ktorý je potrebný pre tvorbu proteínov). Je tiež pravdepodobné, že voda bude pri kontakte reagovať s peroxidmi v pôde, čo spôsobí, že sa táto voda vyparí.
Rovnako ako skutoční astronauti, ani účastníci tejto štúdie si so sebou nemohli zobrať všetko čo chceli a museli brať ohľad na obmedzený priestor vo vnútri kozmických lodí. Mali preto len značne obmedzené množstvo pestovateľských nástrojov.
„Marťania“ sa tiež budú musieť vysporiadať s určitými psychologickými problémami ako napríklad faktom, že by do smrti museli jesť jedno a to isté jedlo. Allen dodal, že v rámci svojej štúdie sa nesnažil učiť ľudí ako pestovať jedlo na Marse – snažil sa ich naučiť žiť so svojimi voľbami a riešiť nepredvídané problémy.
Prevzaté z originálu "You too can learn to farm on Mars" na sciencedaily.com