Smrtiace horúčavy v Perzskom zálive
2.11.2015 22:16:14 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2336x
Vďaka globálnemu otepľovaniu by už v rámci tohto storočia mohli byť časti Perzského zálivu zasiahnuté nevídanými horúčavami. Klimatické modely tento scenár predpovedali so zohľadňovaním terajších úrovní emisií skleníkových plynov – ak by sa emisie znížili, tieto teplotné extrémy by sa dali oddialiť. Elfatih Eltahir z MIT a Jeremy Pal z Loyola Marymount University prišli k záveru, že plytké vody a veľmi slnečné počasie robia Perzský záliv regionálnym epicentrom pre klimatické zmeny. Ak sa nič nezmení, bude obývateľnosť Perzského zálivu v budúcnosti vážne ohrozená.
Eltahir a pal zistili, že mnohé mestá v tejto oblasti by mohli v budúcnosti prekročiť hranicu obývateľnosti aj keby sa v nich ľudia zdržiavali v tieni a klimatizovaných interiéroch – hranicu, ktorá nebola dodnes nikde na Zemi prekročená. Táto hranica je kombináciou teploty a vlhkosti a určuje aké podmienky dokáže ľudské telo vydržať bez umelého chladenia. Jej hodnota na prežitie viac než šiestich nechránených hodín bola podľa vedcov určená na 35 °C pri 100 % vlhkosti. Tento limit bol počas tohtoročného leta takmer dosiahnutý, keď v Bandahr Mashrahre v Iráne dosiahli na takmer hodinu teplotu ekvivalentnú 34,6 °C pri 100 % vlhkosti.
Nebezpečie pre zdravie a život sa však dostaví až keď vládnu tak vysoké teploty viac hodín za sebou a takéto podmienky by sa mali v posledných 30 rokoch tohto storočia vyskytnúť hneď niekoľkokrát, ak bude globálne otepľovanie pokračovať tak, ako doteraz. Perzský záliv je výnimočne zraniteľný vďaka jeho nízkej nadmorskej výške, slnečnosti, masám vody v okolí, ktoré zvyšujú absorpciu tepla a plytkosti samotného Perzského zálivu, ktorá má za následok vysokú teplotu vody spôsobujúcu rýchle odparovanie a vysokú vlhkosť.
Modely ukázali, že na konci storočia by mohli veľké mestá, ako Dauha, Katar, Abú Zabí, Dubaj či Iránsky Bandar Abbás relatívne bežne prekračovať hranicu ekvivalentu 35 °C pri 100 % vlhkosti – horúce letá, ktoré sa dnes vyskytujú raz za 20 rokov by v budúcnosti mali charakterizovať bežný letný deň.
Druhá strana Arabského polostrova, hraničiaca s Červeným morom, síce nezaznamená tak extrémne vysoké teploty, avšak projekcie ukazujú, že aj tu bude horúco (s teplotami ekvivalentnými 32 až 34 °C pri 100 % vlhkosti). To predstavuje veľký problém pre každoročnú púť do Mekky Hadždž, počas ktorej sa podieľajú až 2 milióny ľudí na rituáloch, pri ktorých stoja celý deň vonku. Táto púť niekedy vychádza práve na najteplejšie mesiace. Mnohí ľudia z bohatších krajín Perzského zálivu by mali byť schopní prispôsobiť sa novým klimatickým extrémom, avšak chudobnejšie krajiny, ako napríklad Jemen, by s tým mali mať podstatne väčšie problémy.
Prevzaté z originálu "Persian Gulf could experience deadly heat" na sciencedaily.com