Tmavá hmota dominuje blízkej trpasličej galaxii
22.11.2015 23:45:37 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1344x
Nová štúdia analyzovala galaxiu so zrejme najvyššou koncentráciou tmavej hmoty zo všetkých preskúmaných galaxií. Tmavá hmota sa nazýva tmavou pre veľmi opodstatnený dôvod – napriek tomu, že častíc tmavej hmoty je vyše 10-krát viac než častíc bežnej hmoty, doteraz sa vedcom nepodarilo ich priamo pozorovať. Ich existencia je naznačovaná ich gravitačným vplyvom, avšak nič viac o nich nevieme. Evan Kirby z Caltechu vo svojej novej štúdii zmeral hmotnosť blízkej trpasličej galaxie Triangulum 2, ktorá je zdanlivo plná tmavej hmoty.
Triangulum 2 je malá a slabo svietiaca galaxia na okraji našej vlastnej galaxie a obsahuje len približne 1 000 hviezd. Kirby odmeral jej hmotnosť pozorovaním rýchlosti šiestich hviezd obiehajúcich okolo jadra galaxie. Dôvodom pre malý počet skúmaných hviezd je fakt, že Keckov teleskop dokáže z celej galaxie rozoznať len týchto šesť hviezd. Zmeraním ich rýchlosti dokázal Kirby určiť aké gravitačné sily na ne pôsobia a zistiť tak celkovú hmotnosť galaxie.
Jeho merania ukázali, že hmotnosť galaxie bola omnoho väčšia než hmotnosť všetkých jej hviezd – to znamená, že za túto hmotnosť musí byť zodpovedná aj tmavá hmota. Pomer tmavej hmoty k viditeľnej hmote je tam najvyšší zo všetkých známych galaxií.
Triangulum 2 by sa mohla v budúcnosti stať najhorúcejším kandidátom na snahy vedcov priamo pozorovať stopy tmavej hmoty. Častice tmavej hmoty, nazývané supersymetrické WMP (slabo vzájomne pôsobiace hmotné častice), sa pri vzájomnom dotyku anihilujú a vytvoria lúče gama, ktoré môžeme na Zemi pozorovať.
Súčasné teórie tvrdia, že tmavá hmota vyžaruje lúče gama takmer všade vo vesmíre, avšak ich detekcia medzi iným vesmírnym žiarením (ako napríklad lúčmi gama vyžarovanými pulzarmi) je pre vedcov veľkou výzvou. Triangulum 2 je však veľmi „tichou“ galaxiou. Nenachádza sa v nej plyn a iný materiál nevyhnutný pre tvorbu hviezd, čo znamená, že ide o takzvanú „mŕtvu“ galaxiu, kde sa prestali tvoriť nové hviezdy. Teoreticky by teda všetky lúče gama vytvorené vzájomnými kolíziami tmavej hmoty tejto galaxie mali byť jasne viditeľné.
Ešte nebolo definitívne potvrdené, že Kirby zmeral celkovú hmotnosť galaxie. Druhý tím vedcov, pracujúcich na Štrasburskej univerzite, meral rýchlosti hviezd nachádzajúcich sa mimo Triangulum 2, avšak stále v jej tesnej blízkosti. Tieto hviezdy sa pohybovali rýchlejšie než hviezdy, ktoré sa nachádzajú bližšie k stredu galaxie – čo je presný opak toho, čo by vedci čakali. To naznačuje, že táto malá galaxia je trhaná gravitáciou našej vlastnej galaxie.
Kirby dodal, že v blízkej budúcnosti sa bude snažiť meraniami potvrdiť výsledky štúdie vedcov zo Štrasburskej univerzity. Ak by sa ukázalo, že externé hviezdy sa nepohybujú rýchlejšie než vlastné hviezdy galaxie, galaxia Triangulum 2 by mohla byť v takzvanej dynamickej rovnováhe, čo by ju robilo ideálnym kandidátom na detekciu tmavej hmoty prostredníctvom lúčov gama. Okrem Kirbyho sa na výskume podieľala aj Judith Cohen z Catlechu.
Prevzaté z originálu "Dark matter dominates in nearby dwarf galaxy" na sciencedaily.com