Búrlivé vesmírne počasie ohrozuje elektrické rozvodné siete rovníkových oblastí
22.11.2015 23:55:58 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2505x
Búrlivé vesmírne počasie nad rovníkom ohrozuje kriticky dôležité elektrické rozvodné siete oblastí, ktoré boli doteraz považované za bezpečné, čo sa týka takýchto hrozieb. Brett Carter z RMIT SPACE Research Centre a jeho tím z RMIT, Boston College a Dartmouth College zistili, že narušenie dodávok elektrickej energie hrozí juhovýchodnej Ázii, Indii, Afrike aj Južnej Amerike – miestam, kde ochrana elektrickej infraštruktúry pred vesmírnymi vplyvmi nebola doteraz žiadnou prioritou.
Carter podotkol, že vesmírne počasie už viackrát zasiahlo elektrické rozvodné siete v Severnej Amerike a Európe, avšak jeho nová štúdia zistila, že aj rovníkové oblasti zasahujú menšie vesmírne búrky čoraz viac a často bez varovania. Napriek tomu sa však v týchto oblastiach danému problému venujú len minimálne.
Dávnejší výskum sa zameriaval na veľké geomagnetické búrky, ako napríklad tú, ktorá v roku 1989 odstavila na 12 hodín elektrickú energiu miliónov ľudí v Severnej Amerike. Historické údaje však ukázali aj inú vec – na odstavenie elektrickej energie rovníkových oblastí netreba aby bola geomagnetická búrka veľká. Aj menšie búrky dokážu spôsobiť fluktuácie, ktoré narúšajú pomer ponuky a dopytu po elektrickej energii.
Účinky geomagnetických búrok sú v rovníkových oblastiach posilňované prirodzeným elektrickým prúdom nachádzajúcim sa vo výške približne 100 kilometrov nad rovníkom Zeme. Tento elektrický prúd prechádza cez veľké časti Afriky, Južnej Ameriky, juhovýchodnej Ázie a južnej Indie.
Carter dodal, že vedci v týchto oblastiach by sa mali začať viac zaujímať o miestnu elektrickú infraštruktúru a ekonomické vplyvy, ktoré môže vesmírne počasie spôsobiť. Naša spoločnosť, závislá na technológii, musí venovať ochrane tejto technológie viac snahy, keďže bez stabilnej elektrickej infraštruktúry žiadna krajina fungovať nemôže.