Kedy sa sformovali Andy?

22.11.2015 23:59:51 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1645x

Andy boli sformované tektonickou aktivitou keď sa pod jednu tektonickú platňu (kontinentálnu kôru) tlačila druhá tektonická platňa (oceánska kôra), ktorá tým prvú tektonickú platňu zdvíhala. Je nezvyčajné, že týmto spôsobom sa vytvorilo až tak vysoké pohorie – čo len zvyšuje potrebu preskúmať kedy a ako sa to stalo. Na dátume, kedy Andy vznikli sa však vedci posledných 10 rokov nedokázali zhodnúť. Nový výskum vedcov z Bristolskej univerzity však ukázal, že Andy sú pohorím omnoho dlhšie než si vedci doteraz mysleli.

 

Doteraz sa predpokladalo, že Andy sa stali pohorím pred 6 až 10 miliónmi rokov, kedy sa uvoľnilo veľké množstvo kameňa zo spodných vrstiev Zemskej kôry po tom, čo sa stala kôra príliš hrubou. Keď bola z kôry odstránená táto obrovská masa hustého materiálu, to, čo z kôry zostalo, začalo rýchlo stúpať. Načasovanie tohto stúpania je veľmi dôležité, pretože umožňuje vedcom pochopiť ako hory vznikajú, ako erodujú a aký vplyv má celý tento cyklus na celosvetovú atmosférickú cirkuláciu a klimatické podmienky.
 
Laura Evenstar z Bristolskej univerzity sa rozhodla zistiť dátum vzniku Ánd novou metódou, ktorá je založená na ojedinelej forme hélia (kozmogenické He-3). Toto hélium je tvorené vesmírnym žiarením a nachádza sa v povrchových mineráloch Zeme. Koncentrácia He-3 závisí od nadmorskej výšky povrchu a dá sa teda použiť na zmapovanie nadmorskej výšky danej lokality v minulosti.
 
Evenstar, spolu s kolegami, medzi ktorými boli aj vedci z Environmentálneho výskumného centra škótskych univerzít a ktorým finančne pomáhalo BHP Billiton, analyzovala Veľké balvany ležiace vo výške 2 kilometrov na západnej strane Ánd a pomocou týchto analýz preukázala, že Andy boli blízko svojej terajšej nadmorskej výšky už pred 14 miliónmi rokov.
 
Podľa Evenstar je vysoko pravdepodobné, že Andy pomaly rástli minimálne počas posledných 30 miliónov rokov a sú výsledkom postupného hrubnutia kôry. To by znamenalo, že vzostup Ánd pravdepodobne výrazne ovplyvňoval cirkuláciu atmosféry minimálne o 4 milióny rokov dlhšie než vedci doteraz pripúšťali.

Prevzaté z originálu "When did the Andes mountains form?" na sciencedaily.com