ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zlé spomienky sa dajú potlačiť

16.7.2007 13:58:41 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1929x

Podľa vedcov sú ľudia schopní zabudnúť na rušivé a nepríjemné spomienky zo svojho života.

 

Moderná veda zistila, že ľudia dokážu svojou vôľou potlačiť v mysli traumatické a emocionálne výjavy zo svojej minulosti. Keď mozog odstraňuje spomienky, oblasti mozgu, ktoré spracúvajú videnie a emócie sa utlmujú.

Fakt, že človek dokáže zabudnúť na niektoré veci z minulosti a že svojou vôľou dokáže ovládať časti mozgu, pomôže pri liečbe pacientov s psychickými problémami po prežití traumatizujúcej situácie.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že ľudia dokážu stratiť spomienku na konkrétne slová. Vedci testovaním rozšírili štúdie o rozmer emócií. Ukázali dobrovoľníkom páry obrázkov – obrázok tváre a obrázok vyžadujúci citovú zaujatosť (autohaváriu, zranenú osobu). Po tom, ako si dobrovoľníci zapamätali páry, ukázali im už len tváre a požiadali ich aby buď mysleli alebo nemysleli na druhý obrázok z páru.

Mozog testovanej osoby bol menej aktívny, ak nemyslel na druhý obrázok. Vyzeralo to, akoby boli niektoré časti mozgu úplne „vypnuté“. Znížená aktivita mozgu tiež znamená, že na to, aby zlú spomienku ľudia odstránili z hlavy, nemusia myslieť na nič iné, čo by im ju z mysle vyhnalo.

Snímky mozgu ukázali, že miesto v mozgu, ktoré prijíma rozhodnutia – tzv. prefrontal cortex, dozerá na utlmovanie aktivity iných častí. Najskôr utlmí časti, ktoré spracúvajú vizuálne spomienky a potom oblasti, v ktorých sa uchovávajú emocionálne informácie. Neskôr po testovaní si dobrovoľníci na obrázky, na ktoré pri teste nemali myslieť, spomínali ťažšie.

Podľa vedcov sa ľudia dokážu naučiť potláčať zlé spomienky. Viac ako storočie po tom, ako bola táto teória predstavená, je však okolo nej ešte stále množstvo otázok.

Nová štúdia túto debatu určite neskončí, poukázala, len na mechanizmy v mozgu, ktoré potláčanie nepríjemných spomienok ovplyvňujú.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,34
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.