Fosílie stôp dinosaurov ponúkajú pohľad do života prehistorických obrov
2.12.2015 22:09:31 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1248x
Novoobjavené vzácne stopy dinosaurov pomáhajú vedcom lepšie pochopiť najväčšie zvieratá, aké kedy putovali pevninou. Na škótskom ostrove Skye sa našli stovky stôp nôh bylinožravých sauropódov, ktoré tam žili pred 170 miliónmi rokov.
Objav doteraz najväčšieho náleziska pozostatkov dinosaurov v Škótsku pomohol vyplniť dôležitú medzeru našich poznatkov o vývoji týchto obrovských zvierat s dlhým krkom, ktoré sú považované za najväčšie zo všetkých dinosaurov. Vedci z Edinburghskej univerzity našli tieto stopy vo vrstvách kameňa, ktoré boli v čase ich vytvorenia na dne plytkej, slanej lagúny.
Analýza stavby stôp ukázala, že tieto dinosaury boli dávnejším vzdialeným príbuzným lepšie známych druhov, akými sú napríklad Brontosaurus, či Diplodocus. Dinosaury zo Skye mali dĺžku minimálne 15 metrov a vážili viac než 10 ton.
Stopy, z ktorých najväčšia má priemer 70 centimetrov, sú prvé stopy sauropódov objavené v Škótsku. Doteraz bolo jediným dôkazom toho, že v Škótsku žili sauropódy malé množstvo úlomkov kostí a zubov. Fosílie zo stredu Jury sú veľmi ojedinelé a ostrov Skye je jedným z mála miest na svete, kde sa dajú nájsť.
Tento objav pomôže vedcom zrevidovať naše poznatky o životných prostrediach a životných štýloch najväčších dinosaurov sveta. Spolu s podobnými stopami, nedávno nájdenými v iných častiach sveta, stopy z ostrova Skye odhalili, že sauropódy trávili pri pobreží a v plytkých vodách mnoho času. Pritom donedávna sa predpokladalo, že sauropódy žili výhradne na súši.
Tím vedcov z Edinburghskej univerzity našiel stopy počas terénnej práce, ktorú organizovali spolu so Skye Staffin Museum a inými škótskymi inštitúciami. Novú štúdiu tímu tiež podporovala škótska Kráľovská zoologická spoločnosť.
Steve Brusatte z Edinburghskej univerzity, ktorý štúdiu viedol, povedal, že ich objav je jedným z najúžasnejších dinosaurích objavov v histórii Škótska. Na sebe sa tam nachádza toľko stôp, že to celé vyzerá ako keby miestny kameň zaznamenal dinosauriu diskotéku. Na tomto mieste môžeme kráčať po cestičke, ktorou pred 170 miliónmi rokov kráčali obrovské dinosaury, keď prechádzali cez lagúnu. Škótsko bolo vtedy omnoho teplejšie, než je dnes.
Tom Challands z Edinburghskej univerzity dodal, že ich objav jasne poukázal na dôležitosť ostrova Skye vo výskume strednej Jury. Tento objav je úžasný aj sám o sebe, avšak Challands je presvedčený, že všetko, čo našli, predstavuje len špičku ľadovca a že ostrov Skye ešte nepovedal, aspoň čo sa týka dinosaurov, svoje posledné slovo.