ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Výhody chladných striech počas horúčav

2.1.2016 22:52:02 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2519x

Už dávno sa vie, že biele strechy znižujú efekt mestského tepelného ostrova tým, že odrážajú energiu Slnka späť do vesmíru a redukujú tak teplotu v mestách. Vedci z Národného laboratória Lawrence Berkeley, ktorí skúmali čínske mesto Kanton, zistili, že počas horúčav je tento efekt ešte omnoho výraznejší. Reflektívne strechy, nazývané chladné strechy, šetria energiami tým, že udržiavajú budovy chladnejšími aj bez akejkoľvek klimatizácie.

 

V novej štúdii vedci skombinovali regionálny klimatický model s mestským modelom, ktorý vedcom umožnil pozmeniť odrážanie svetla od striech. Zistili, že priemerná mestská denná teplota sa počas horúčav znížila o 1,2 °C, čo je o 50 % viac, než o koľko sa znížila počas bežného letného dňa (0,8 °C).
 
Na štúdii sa zúčastnili Dev Millstein, Ronnen Levinson a Pablo Rosado z Národného laboratória Lawrence Berkeley a Meichun Cao a Zhaohui Lin z Čínskej akadémie vied. Millstein podotkol, že čím je teplejšie, tým efektívnejšie dokáže budovu chladná strecha ochladiť. Ide o výrazný rozdiel, za ktorý môže hlavne fakt, že počas horúčav sa nad mestom drží stále ten istý, stojatý vzduch.
 
Horúce povrchy, ako napríklad tmavé strechy, ohrievajú okolitý vzduch a vytvárajú tak efekt mestského tepelného ostrova. Už predchádzajúci výskum ukázal, že chladné strechy dokážu výrazne znížiť spotrebu energie a emisie skleníkových plynov v podnebiach s horúcimi letami.
 
Výskum horúčav je dôležitý nielen pre energetiku (horúčavy sú časť roka, kedy je elektrická rozvodná sieť pod najväčším napätím – klimatizácie sú vtedy pustené nepretržite a na plné obrátky), ale aj pre zdravie, keďže horúčavy sú pre viacerých ľudí veľkým zdravotným rizikom. Kanton je obrovské veľkomesto v južnej časti Číny, blízko Hongkongu, v ktorom žije približne 8,5 milióna ľudí. Vedci nasimulovali podmienky šiestich najväčších zaznamenaných miestnych vĺn horúčav a porovnali ich s 25 typickými letnými mesiacmi medzi rokmi 2004 a 2008.
 
V rámci svojej štúdie vedci nasimulovali všetky strechy mesta s úrovňou reflektivity zodpovedajúcou staršej bielej streche. Je nepravdepodobné, že mesto bude raz takto vyzerať, avšak pre výskum je nevyhnutné, aby prezentoval štatisticky významné signály. Millstein dodal, že ľudia nemusia strechy vymieňať okamžite – ak však bude raz ich strecha predsa len potrebovať výmenu, stojí za to zamyslieť sa nad chladnou strechou, ktorá bežne nie je o moc drahšia než klasická strecha.

Prevzaté z originálu "Cool roofs in China offer enhanced benefits during heat waves" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,29
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.