Nový výskum pôvodu austronézskych jazykov
31.1.2016 21:36:42 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 3025x
Moderný genetický výskum potvrdil, že mitochondriálna DNA, nájdená u obyvateľov tichomorských ostrovov, bola na ostrovoch juhovýchodnej Ázie prítomná už oveľa skôr. Vyše 380 miliónov ľudí dnes hovorí austronézskymi jazykmi – medzi územia, kde sa týmito jazykmi hovorí, patria tichomorské ostrovy, ako aj krajiny Taiwan, Malajzia, Indonézia, Filipíny, či Madagaskar. Ako je možné, že populácie tak veľkého a rôznorodého územia hovoria podobnými jazykmi? Táto otázka je jednou z najkontroverznejších tém genetiky, archeológie a antropológie súčasnosti. Profesor Martin Richards z Huddersfieldskej univerzity bol súčasťou nového archeogenetického výskumu zaoberajúceho sa touto témou. Daný výskum predstavuje doteraz najrozsiahlejšiu štúdiu DNA ľudí z tejto oblasti sveta.
Doteraz vedci akceptovali teóriu (založenú na archeologických, lingvistických a genetických dôkazoch), ktorá tvrdila, že austronézske jazyky vznikli keď sa na Taiwan dostalo z kontinentálnej Číny pestovanie ryže. Podľa spomínanej teórie sa pred približne 4 000 rokmi z Taiwanu miestni ľudia a ich jazyk postupne rozšírili do celej austronézskej oblasti.
Detailná genetická analýza však ukázala niečo úplne iné – mitochondriálna DNA ľudí z Tichomoria sa nachádzala u ľudí z ostrovov juhovýchodnej Ázie už podstatne skôr – a to spochybňuje teóriu taiwanského pôvodu. Richards a jeho tím skúmali túto záležitosť už od 90. rokov minulého storočia a práve oni sú z veľkej časti zodpovední za teóriu, ktorá toto rozšírenie austronézskych jazykov vysvetľuje klimatickými zmenami na konci poslednej doby ľadovej (pred asi 11 500 rokmi). Práve koniec tohto mrazivého obdobia zdvihol morskú hladinu a výrazne zmenil krajinu v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí.
Spomínané klimatické zmeny viedli k expanzii ľudí Indonézie spred 8 000 rokov. Táto migrácia spôsobila, že ľudia z juhovýchodnej Ázie a tichomorských ostrovov zdieľajú mitochondriálnu DNA a chromozómy Y, objavené Richardsovým tímom. Pokiaľ ide o jazyk, rôzne vetvy austronézskych jazykov sa dajú vystopovať až na Taiwan a DNA analýza skutočne ukázala, že pred 4 000 rokmi Taiwančania expandovali mimo ich pôvodné územie. Avšak táto expanzia bola pôvodom len minima populácie celej oblasti (20 percent). Vysvetlenie šírenia jazyku spočíva v domnienke, že taiwanskí migranti sa vypracovali na elitnú vrstvu populácie, alebo priniesli nové náboženstvo, či filozofiu.
Na tejto štúdii, v rámci ktorej bolo analyzovaných 12 000 mitochondriálnych sekvencií, sa podieľal aj bývalý Richardsov doktorandský študent Pedro Soares, ktorý v súčasnosti pôsobí na portugalskej Univerzite Minho a Maria Pala z Oddelenia biológie a Archeogenetickej výskumnej skupiny Huddersfieldskej univerzity. Výskum austronézskych jazykov sa ešte z ďaleka nekončí – v budúcnosti plánuje Richards ešte detailnejšiu mitochondriálnu štúdiu, ako aj analýzu celého genómu ľudí z ostrovov aj vnútrozemia juhovýchodnej Ázie.