Nedávna štúdia spochybňuje úlohu Jupiteru ako planetárneho štítu chrániaceho Zem pred kométami
5.2.2016 23:16:04 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2933x
Podľa novej štúdie je teória „Jupiteru ako štítu“, ktorý chráni Zem pred kométami, úplne chybná – opak je pravdou – hlavná úloha Jupiteru pri vzniku života na Zemi bolo dodávanie nestabilného materiálu (nevyhnutného pre vznik života) z vonkajších častí našej slnečnej sústavy smerom do jej vnútra. Štúdia nezabudla ani na doteraz podceňovanú úlohu Saturnu vo vývoji života na našej planéte.
Kevin Grazier z pasadenského NASA Jet Propulsion Laboratory simuloval vývoj desiatok tisícov vesmírnych objektov po dobu 100 miliónov rokov. Výsledky tejto simulácie ukázali, že Jupiter nie je žiadnym štítom. Namiesto toho sa najväčšia planéta našej slnečnej sústavy spojila so susedným Saturnom a spolu vystrelili do vnútorných častí slnečnej sústavy veľké množstvo vesmírnych telies, z ktorých sa niektoré nevyhnutne zrazili so Zemou. Napriek tomu prospieva životu na planétach podobných Zemi ak sa vo väčšej vzdialenosti od ich hviezdy nachádza aj jeden, alebo viacerých plynných obrov.
Sherry L. Cady z Pacific Northwest National Laboratory podotkla, že keď sa Grazier snažil zistiť, či plynné obry chránia obývateľné planéty pred asteroidmi, ukázalo sa ako úžasne zložitý je vývoj planét v našej slnečnej sústave. Dodala, že až podozrivo jednoduchý koncept Jupiteru ako štítu je dnes už minulosťou a budúci výskum v tejto oblasti nie je možný bez robustných simulačných stratégií, ktoré tak dobre poslúžili Grazierovej štúdii.