Vznik ostrova – vyhynutie zvierat Zanzibaru
26.2.2016 23:12:44 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2008x
Vedci z Yorkskej univerzity boli súčasťou vôbec prvej komplexnej štúdie vzniku Zanzibaru, v rámci ktorej zmapovali vyhynutie viacerých zvierat tohto ostrova. Štúdie sa zúčastnili environmentalisti aj archeológovia, ktorí zmapovali zmeny úrovne morskej hladiny prostredníctvom mangrovníkových sedimentov a vykonali aj analýzu pozostatkov z jaskyne Kuumbi, ktorá je významným archeologickým náleziskom.
Pri svojom výskume sa vedci zamerali na tri časové obdobia – koniec poslednej doby ľadovej, čas, kedy sa Zanzibar stal ostrovom (pred 11 000 rokmi) a čas, počas ktorého bol ostrovom. Tím zistil, že v neskorších fázach vývoja Zanzibaru vyhynulo mnoho veľkých cicavcov.
Analýza vyše 6 000 vzoriek kostí ukázala, že veľká fauna, medzi ktorú patrili napríklad zebry, byvoly, antilopy vodné, či gazely, obývala (v čase jeho sformovania) Zanzibar. Keď sa však morská hladina zvýšila a tento ostrov začali obsadzovať pobrežné kultúry, veľké zvieratá zmizli. Zmizli aj niektoré malé zvieratá, ako napríklad dikobrazy, či zajace.
Táto štúdia bola prvou štúdiou Zanzibaru, ktorá skombinovala výskum zmien úrovne morskej hladiny s archeologickými údajmi o dejinách fauny ostrova, získanými prostredníctvom vykopávok. Robert Marchant, docent Yorkskej univerzity, uviedol, že pochopenie dlhodobých dejín zmeny fauny im umožnilo identifikovať zákonitosti vo vzťahoch medzi prírodnými a antropogénnymi faktormi, ktoré vytvarovali ekosystém Zanzibaru do dnešnej podoby. Podobný dlhodobý výskum predstavuje základ budúcich ochranárskych stratégií a ďalšieho výskumu dopadu formovania ostrovov, klimatických zmien a ľudských populácií na zvieratá a ich životné prostredie.
Paramita Punnwong, bývalá študentka Yorkskej univerzity, ktorá v súčasnosti pôsobí na Mahidolskej univerzite v Thajsku, dodala, že ich zistenia sú dôležitým prínosom pre snahu pochopiť dlhodobé následky defaunácie ostrova, odrezaného od zvyšku pevniny, pre ľudské a zvieracie komunity.