ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Život, či ilúzia – vyvarujte sa falošných signálov pri pátraní po živých svetoch

7.3.2016 00:39:21 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1596x

Výskum vedcov z Virtuálneho planetárneho laboratória Washingtonskej univerzity pomôže vedcom lepšie identifikovať neželané „falošné signály“ hľadania obývateľných planét, na ktorých sa vyvinul život. Výkonná technológia budúcnosti, ako napríklad Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý bude vypustený v roku 2018, pomôže vedcom v pátraní po živote na vzdialených planétach. Jednou z „biosignatúr“, po ktorej ním vedci budú pátrať, je aj prítomnosť kyslíku v atmosfére skúmanej planéty – tá bude zisťovaná prostredníctvom prechodovej spektroskopie, teda skúmaním spektrálnych vlastností svetla, viditeľného cez atmosféru planéty, prechádzajúcej popred svoju hviezdu.

 

Edward Schwieterman z Washingtonskej univerzity a Virtuálneho planetárneho laboratória uviedol, že so svojim tímom chcel zistiť, či sa „falošné signály“ exoplanét vyznačujú nejakou vlastnosťou, ktorá by ich pomohla identifikovať. Medzi astronómami sa takýmto signálom hovorí „podvodníci biosignatúr“. Potenciál objavu života mimo našu slnečnú sústavu je tak veľký a významný, že si pri ňom nemôžeme dovoliť chyby – musíme mať záruku, že to, čo v svetle exoplanéty vidíme, je naozaj to, čo si myslíme, že vidíme.
 
Na Zemi vzniká kyslík takmer výhradne fotosyntézou – premenou slnečných lúčov na energiu rastlinami a riasami. Biosignatúra kyslíku Zeme je dôkazom života, avšak takáto zákonitosť nemusí platiť pre iné svety. Predchádzajúci výskum vedcov z Virtuálneho planetárneho laboratória zistil, že niektoré vesmírne telesá vytvárajú kyslík „abioticky“, bez pričinenia živých organizmov. Podobný proces sa vyskytuje najmä na planétach, obiehajúcich okolo hviezd s nízkou hmotnosťou, ktoré sú menšie a menej svietivé, než Slnko. Práve takéto hviezdy sa vo vesmíre vyskytujú najčastejšie.
 
Prvá abiotická metóda, ktorú vedci identifikovali, je výsledkom delenia molekúl oxidu uhličitého (CO2)  ultrafialovým svetlom hviezdy, pri ktorom sa uvoľní istý počet atómov kyslíku, ktoré vytvoria O2 – to je presne ten typ kyslíku, aký máme aj na Zemi. Výskum Schwietermanovho tímu ukázal, pomocou počítačového modelovania, že nepravá biosignatúra kyslíku (taká, ktorá neindikuje život) sa dá odhaliť tým, že na danej planéte sa nachádza nielen kyslík, ale aj veľké množstvo oxidu uhoľnatého (CO). Schwieterman podotkol, že, ak v atmosfére kamennej planéty nájdeme oxid uhličitý, oxid uhoľnatý, aj kyslík, je to dôvod byť voči detekovanému kyslíku podozrievavý.
 
Tím tiež zistil, že kyslík môže abioticky vznikať aj keď hviezdne svetlo podobne rozloží atmosférickú vodu (H2O). To umožní vodíku uniknúť a na planéte zostanú obrovské množstvá kyslíku – oveľa väčšie než aké kedy mala naša Zem vo svojej atmosfére. V tomto prípade sa molekuly kyslíku často zrážajú, čo vytvára krátko žijúce páry molekúl kyslíku O4, ktoré majú vlastnú unikátnu stopu.
 
Schwieterman povedal, že isté znaky O4 sú potenciálne detekovateľné prechodovou spektroskopiou, a mnohé ďalšie môžeme spozorovať v odrazenom svetle. Detekcia silnej stopy O4 je dobrým indikátorom, že skúmaná atmosféra má príliš mnoho kyslíku na to, aby bol biologického pôvodu. Takýmito stratégiami je možné rýchlejšie odhaliť falošné signály a prejsť tak k sľubnejším objektom, ktoré možno majú naozajstné kyslíkové biosignatúry.
 
Profesorka Victoria Meadows z Washingtonskej univerzity dodala, že detekovanie biosignatúrneho plynu je jedna vec, avšak interpretácia takéhoto objavu je niečo úplne iné. Jej a Schwietermanov výskum je dôležitý, pretože zistil, že podvodníci biosignatúr sú bežnejšími v slnečných sústavách málo hmotných hviezd. Práve takéto sústavy sú však prvými miestami, na ktorých budeme v nasledujúcich desiatich rokoch hľadať život.
 
Ďalšími Schwietermanovými kolegami boli profesor astronómie Rory Barnes, Giada Arney a Rodrigo Luger z Washingtonskej univerzity, Shawn Domagal-Goldman z Goddardovho centra pre vesmírne lety NASA v marylandskom Greenbelte, Drake Deming z Marylandskej univerzity a Chester Harman z Pennsylvánskeho štátneho centra pre exoplanéty a obývateľné svety. Tento výskum bol financovaný Astrobiologickým ústavom NASA.

Prevzaté z originálu "Life or illusion? Avoiding 'false positives' in the search for living worlds" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,57
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.