Prepísanie dejín Severnej Ameriky
3.4.2016 22:47:25 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2473x
Tím, vedený archeologičkou Sarah Parcak z Alabamskej univerzity v Birminghame, objavil dôkazy možného druhého vikinského náleziska Severnej Ameriky. Výskum satelitných údajov, vykopávok a archeologických dôkazov odhalil zrejme prvé vikinské nálezisko v Severnej Amerike za posledných 50 rokov. Ak sa tento objav potvrdí, Nálezisko Point Rosee v Newfoundlande sa stane potvrdením, že Vikingovia prenikli do Severnej Ameriky až o takmer 500 kilometrov hlbšie na juhozápad, než sa doteraz predpokladalo.
Pred týmto objavom bolo vedcom známe len jedno americké vikinské nálezisko, nachádzajúce sa na samotnom vrchu kanadského Newfoundlandu (konkrétne v L’Anse Aux Meadows) – v 60. rokoch minulého storočia objavili archeológovia základy 1 000-ročných vikinských budov, pozostatky po kováčskej výrobe, železné klince, aj iné archeologické predmety. Toto miesto bolo až o 500 rokov staršie než Kolumbove plavby, čo potvrdilo dávne príbehy o objavení Severnej Ameriky Vikingami. Nasledujúcich 50 rokov vedci neúspešne pátrali po ďalšom americkom vikinskom nálezisku.
Až teraz ukázali infračervené satelitné fotografie, urobené z výšky 640 kilometrov, ktorými Parcak skúmala desaťtisíce kilometrov štvorcových pozdĺž východného pobrežia Kanady a Spojených štátov, známky dlho hľadaného vikinského sídla – ľuďmi vytvorené stavby, ukryté pod rastlinným porastom Point Rosee. Na projekte, ktorý ukázal, že Vikingovia sa dostali oveľa hlbšie do vnútrozemia Severnej Ameriky, než si vedci mysleli, sa podieľal aj profesor Gregory Mumford z Alabamskej univerzity v Birminghame – manžel Sarah Parcak. Vykopávky trvali dva a pol týždňa a boli vykonané v júni 2015.
Parcak sa nedávno preslávila ako víťazka ocenenia TED za rok 2016. Je expertkou na satelitnú archeológiu – napísala o nej vôbec prvú učebnicu. Jej metodika pomohla lokalizovať 17 potenciálnych egyptských pyramíd, 3 100 zabudnutých sídiel a 1 000 stratených hrobiek. Venovala sa aj výskumu Rímskej ríše. Je profesorkou archeológie na Alabamskej univerzite v Birminghame. Jej objav bude prezentovaný v rámci dvojhodinového dokumentárneho filmu, nazvaného Vykopávky Vikingov, ktorý bude dostupný na pbs.org/nova, a budú ho vysielať aj britská BBC One a americká PBS.