Stratené hnedé trpaslíky
8.4.2016 22:15:14 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 4543x
Opätovná analýza katalógov hnedých trpaslíkov v susedstve Slnka ukázala, že veľký počet týchto blízkych substelárnych objektov ešte stále čaká na svoje objavenie. Gabriel Bihain a Ralf-Dieter Scholz z postupimského Leibnizovho ústavu pre astrofyziku (Babelsberg Observatorium) sú autormi štúdie, ktorá vyvrátila doteraz akceptovanú mienku o hnedých trpaslíkoch v okolí Slnka.
Hnedé trpaslíky sú objekty, ktoré sú príliš veľké na to, aby sme ich mohli nazvať planétami, avšak príliš malé na to, aby boli hviezdami. Ich hmotnosť predstavuje menej než sedem percent hmotnosti Slnka, čo má za následok, že v ich vnútri nie je dostatočný tlak, ani dostatočná teplota na spustenie fúzie vodíku do formy hélia – základného fyzikálneho mechanizmu tvorby žiarenia hviezdy. O hnedých trpaslíkoch sa dá teda uvažovať ako o „zlyhaných hviezdach“. Ak chceme pochopiť tvorbu hviezd a ich pohyb po našej galaxii, musíme poznať počet miestnych hnedých trpaslíkov.
Bihain a Scholz inovatívne, avšak pozorne, preskúmali rozloženie známych blízkych hnedých trpaslíkov. Výsledky ich prekvapili – ukázali, výraznú asymetriu v rozložení, ktorá sa výrazne vymykala známemu rozloženiu hviezd. Bihain podotkol, že polovica oblohy bola (aspoň čo sa týka hnedých trpaslíkov) takmer prázdna, napriek tomu, že pred svojou štúdiou čakal, že rozloženie hnedých trpaslíkov bude homogénne.
Vedci nakoniec došli k záveru, že v susedstve Slnka sa musí nachádzať ešte mnoho neobjavených hnedých trpaslíkov, ktoré by pozorované hluché miesta vyplnili. Ak sú ich závery správne, znamenalo by to, že tvorba hviezd zlyháva podstatne častejšie, než sa doteraz predpokladalo – na vznik štyroch hviezd pripadá jeden nový hnedý trpaslík. Scholz dodal, že okrem možnosti, že v pozorovaných lokalitách sa ukrýva ešte mnoho hnedých trpaslíkov, je tu aj možnosť, že sa tam ukrývajú menšie, planetárne telesá. Výskum našej oblohy sa preto ani z ďaleka nekončí.
Prevzaté z originálu "The missing brown dwarfs" na sciencedaily.com