ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vysvetlenie nemotornosti hrania na dotykovom displeji

30.4.2016 20:57:15 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1893x

Vedci si, na základe novej štúdie, nemyslia, že dotykové displeje sú horšími vstupnými prístrojmi než klávesnice preto, lebo klasické gombíky sú presnejšie – zastávajú názor, že dôvodom ich nedokonalosti je nepredvídateľnosť načasovania, kedy je náš dotyk systémom zaznamenaný. Keď sa teda spravia vstupy do dotykového displeja predvídateľnejšími, efektivita hrania sa zlepší.

 

Tím vedcov z fínskej Aaltovej univerzity zastáva názor, že práve spomínaná nepredvídateľnosť vstupov je dôvodom, prečo sa zanietení hráči vyhýbajú dotykovým displejom a prečo sa hra na klavíri cez dotykový displej nedá počúvať. Byungjoo Lee vysvetlil, že pred touto štúdiou bol vo všeobecnosti akceptovaný názor, že neprítomnosť fyzických gombíkov je kritickým nedostatkom dotykových displejov, avšak jeho štúdia ukázala, že to nie je až taký problém. Tiež sa predpokladalo, že dotykové displeje sú pomalšie než klávesnice – ale v súčasnosti už dosahujú dotykové displeje rýchlosť odozvy klávesníc.
 
Tím z Aaltovej univerzity vykonal experiment, v rámci ktorého mali účastníci za úlohu rýchlo stlačiť displej, keď sa na ňom objavil cieľ. Údaje ukázali veľký rozdiel medzi efektivitou načasovania hráčov na klávesnici a efektivitou načasovania na dotykovom displeji. Analýzou tohto experimentu došli vedci k názoru, že existujú tri problémy, ktoré robia načasovanie vstupu na dotykových displejoch také nemotorné.
 
Prvý problém je fakt, že pri dotykových displejoch hráči nie sú schopní udržať prst v konštantnej výške nad povrchom – prst sa stále hýbe a aj najmenší takýto pohyb narúša našu schopnosť presného načasovania. Naproti tomu, keď používame klávesnicu, náš prst odpočíva na tlačidle, čo spomínanú nepresnosť odstráni.
 
Druhým problémom je neschopnosť našej nervovej sústavy zaznamenať presné načasovanie vstupu pri dotyku displeja. Softvér zvyčajne zaznamenáva vstup akonáhle sa prst čo najjemnejšie dotkne displeja, avšak pre hráča je nemožné tak jemný dotyk cítiť.
 
Tretí problém je variabilita doby, ktorú aplikácia potrebuje na spracovanie zaznamenaných vstupov. Teória, prezentovaná touto štúdiou, tvrdí, že ak by boli dotykové vstupy predvídateľnejšie, výrazne by to zlepšilo efektivitu práce s týmito prístrojmi. Lee zistil, že ak by dotykové displeje zaznamenali vstup v okamihu, kedy má dotyk prstu na displeji najväčšiu plochu, presnosť načasovania vstupov by bola výrazne lepšia.
 
Profesor Antti Oulasvirta však dodal, že táto teória naznačuje, že dotykové displeje nikdy nedosiahnu úroveň hernej presnosti klávesníc – vzdialenosť, ktorú musí prst kvôli stlačeniu vstupu prejsť bude vždy rôzna, čo je dôvodom neriešiteľného zdroja nepredvídateľnosti. Na konci štúdie vedci analyzovali populárnu hru Flappy Bird, vyžadujúcu presné načasovanie, a zistili, že práve hry, ktoré vyžadujú takúto presnosť sú na dotykových displejoch najťažšie ovládateľné.

Prevzaté z originálu "Theory explains why gaming on touchscreens is clumsy" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,07
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.