Svietiaci cement bude osvetľovať diaľnice
9.5.2016 00:22:57 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2977x
Novovytvorený ekologický stavebný materiál absorbuje slnečnú energiu, ktorú následne vyžaruje späť. Tento svietiaci cement má životnosť 100 rokov a v budúcnosti by mohol osvetľovať naše diaľnice. José Carlos Rubio z Universidad Michoacana de San Nicolás de Hidalgo uviedol, že jeho cement dokáže osvetliť ulice, diaľnice, či cyklistické chodníky aj bez elektrickej energie.
Keď Rubio pred 9 rokmi začal pracovať na tomto svojom vynáleze, ešte nikto sa predtým o nič podobné nepokúsil. Problémom bolo, že cement svetlo do svojho vnútra jednoducho nevpúšťal. Bežný cement je prášok, ktorý sa pri kontakte s vodou rozpustí. V tom okamihu sa z neho stane gél, podobný gélu na vlasy, no omnoho pevnejší a odolnejší. Pri tomto procese sa vytvorí aj istý počet kryštalických vločiek, ktoré sú neželaným vedľajším produktom stvrdnutého cementu.
Rubio sa pokúsil pozmeniť mikroskopickú štruktúru cementu tak, aby eliminoval tvorbu kryštálov a z cementu spravil úplný gél. Tak upravený cement totiž dokáže absorbovať slnečnú energiu a tú následne vyžiariť vo forme svetla. V roku 2015 sa po celom svete vyrobili 4 miliardy ton cementu, takže nie je ťažké predstaviť si komerčné využitia Rubiovho vynálezu. Od rána môže budova, cesta, či diaľnica, vyrobená z tohto nového cementu, spokojne absorbovať slnečnú energiu, kým v noci ju bude až 12 hodín pomaly vyžarovať späť.
Väčšina súčasných fluorescenčných materiálov sú umelé hmoty, ktorých životnosť sa pohybuje len okolo 3 rokov, pretože sú veľmi zraniteľné voči ultrafialovému žiareniu. Rubiov cement je však voči Slnku odolný a jeho životnosť je odhadovaná na 100 rokov.
Svietiaci cement je ekologickým výrobkom, keďže sa skladá z piesku, prachu, či hliny, ktoré sa menia na gél, a jediným vedľajším produktom jeho výroby je vodná para. V súčasnosti existujú modrý a zelený variant Rubiovho cementu a svietivosť oboch z nich sa dá regulovať na úroveň, ktorou nebudú oslepovať vodičov, či cyklistov.
Rubiov projekt inšpiroval vedcov aj mimo Mexika. Patent svietiaceho cementu (ktorý je vôbec prvým patentom Rubiovej univerzity), viedol k vzniku nových, podobných vynálezov po celom svete. Rubio získal aj podporu britského Newtonovho fondu, udelenú londýnskou Kráľovskou inžinierskou akadémiou, za veľký celosvetový úspech v oblasti techniky a podnikania. V súčasnosti je Rubiov výskum vo fáze komercializácie. Pracuje sa však aj na jeho možnej integrácii do omietok, či iných stavebných výrobkov.
Prevzaté z originálu "Looking to light highways with light-emitting cement" na sciencedaily.com