Klimatické zmeny spečatili osud neandertálcov

13.5.2016 01:29:43 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2140x

Zooarcheologička Jamie Hodgkins z Coloradskej univerzity v Denveri odhalila, že počas veľmi chladných období boli neandertálci v Európe podvyživení, čo naznačuje, že klimatické zmeny mohli byť čiastočne zodpovedné za ich kompletné zmiznutie spred 40 000 rokov.

 

Pri skúmaní pozostatkov koristi neandertálcov Hodgkins zistila, že počas studenších období sa títo dávni ľudia urputne snažili „vyžmýkať“ mäso a kosti do poslednej kalórie. Analyzované boli kosti z jaskýň, kedysi obývaných neandertálcami, nachádzajúcich sa na juhozápade Francúzska. Hľadala známky spracovania ulovených jeleňov a iných zvierat a tie ukázali, že čím bolo chladnejšie, tým dôkladnejšie boli kosti spracované. V chladných obdobiach si dali neandertálci záležať, aby sa dostali ku každému zbytku kostnej drene, čo naznačuje nedostatok potravy.
 
Hodgkins uviedla, že chlad mal na život neandertálcov katastrofický vplyv a čím bolo chladnejšie, tým menej potravy sa dalo v ich domovine nájsť a tým boli snahy o „vyžmýkanie“ poslednej kvapky živín z každého uloveného zvieraťa zúfalejšie. Počas najtuhších zím dokonca lúpali aj kosti s minimálnym obsahom kostnej drene (ako napríklad malé kostičky nôh), len aby získali malú trochu dodatočných živín. To naznačuje, že klimatické zmeny zohrali v páde neandertálcov svoju úlohu.
 
Hodgkins dodala, že skúmanie správania sa neandertálcov ukazuje aký dopad mali rýchle klimatické zmeny na našich najbližších evolučných príbuzných. Ak boli populácie na konci Doby ľadovej už aj tak na pokraji vyhynutia, zvýšená konkurencia vo forme moderných ľudí ich už len dorazila.

Prevzaté z originálu "Climate change may have contributed to extinction of Neanderthals" na sciencedaily.com