Náhrada ľadovcov priehradami
23.5.2016 02:51:44 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2294x
Podľa novej štúdie Švajčiarskeho federálneho výskumného ústavu (WSL) by mohlo hromadenie vody v priehradách pomôcť vyriešiť budúce letné nedostatky vody, spôsobené miznutím ľadovcov. Tím vedcov simuloval účinok klimatických zmien na alpské ľadovce a odhadol, že až dvom tretinám dopadu na sezónne zásoby vody by sa dalo zabrániť, ak by ľudia v oblastiach, odkiaľ ľadovce zmizli, vodu umelo hromadili.
Sneh a ľadovce sú pre lokálne zásoby vody veľmi dôležité. Teplejšie podnebie však zmenšuje rozmery, aj životnosť snehom pokrytých plôch a ľadovcov. Preto produkujú hornaté oblasti čoraz menej vody. Vedci zo švajčiarskeho WSL, Spoločného vedeckého centra Európskej komisie a laboratória VAW ETH Zürich zistili, že priehrady plné vody by mohli tieto negatívne účinky do veľkej miery neutralizovať. Podľa tohto nápadu by sa mala voda z čoraz skoršieho jarného topenia ľadu hromadiť, aby tak bola počas letných mesiacov k dispozícii. Na redukovanie dopadu topenia ľadu na alpské zásoby vody o dve tretiny na konci tohto storočia by bolo potrebné uskladniť jeden kilometer štvorcový vody (čo predstavuje objem kocky so stranou dlhou jeden kilometer).
Ak by sa vo všetkých alpských lokalitách s ustupujúcimi ľadovcami postavili hrádze, boli by tieto hrádze dosť veľké na to, aby zachytili desaťnásobok požadovaného objemu vody – na splnenie požiadaviek by stačilo 12 centralizovaných priehrad.
Štúdia však pripustila, že priehrady by vyriešili len časť problému – centralizovanie vody zo 4 000 alpských ľadovcov je veľmi zložitým projektom a hypotetické sezónne presuny vody by neboli schopné kompenzovať všetku vodu stratenú ústupom ľadovcov. Vedci odhadli, že do roku 2100 z Álp zmizne voda v objeme 80 percent dnešnej spotreby pitnej vody vo Švajčiarsku.
Prevzaté z originálu "As European glaciers dwindle, dams could replace them" na sciencedaily.com