ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dvojnásobná domestifikácia psov

12.6.2016 17:17:10 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2229x

Vedci pri porovnaní genetických, aj archeologických údajov zistili, že najlepší priateľ človeka pochádza z dvoch rôznych, dnes už možno vyhynutých populácií vlkov, ktorí žili na opačných koncoch Eurázie. To naznačuje, že psi boli domestifikovaní až dvakrát.

 

Otázka, odkiaľ pochádzajú psi, trápi vedcov už poriadne dlho. Niektorí si myslia, že psi boli domestifikovaní v Európe, kým iní si myslia, že sa tak stalo v strednej Ázii, alebo Číne. Teraz však prišli výskumníci s názorom, že psi nezávisle pochádzajú až z dvoch rôznych lokalít.
 
Veľkú štúdiu, ktorá bola financovaná Európskou radou pre výskum, aj Radou pre výskum prírodného životného prostredia, viedli vedci z Oxfordskej univerzity. V rámci nej bola vykonaná kompletná rekonštrukcia vývoja psov – rekonštrukcia, ktorá sa začala analýzou genómu 4 800 rokov starých kostí stredne veľkého psa z Neolithic Passage Tomb v írskom Newgrangi. Tím tiež preskúmal mitochondriálnu DNA 59 dávnych psov, starých 3 000 až 14 000 rokov, a následne ju porovnal s genetickými charakteristikami viac než 2 500 súčasných psov.
 
Výsledky analýz ukázali, že dnešné populácie psov, žijúce vo východnej Ázii a v Európe, sa navzájom od seba geneticky líšia. Toto populačné genetické rozdelenie je pritom mladšie, než výskyt psov v Európe. U európskych psov bola zaznamenaná veľká premena populácie, kedy bola nahradená väčšina vtedajšej miestnej populácie psov – to naznačuje, že do Európy v tom čase prišli psi z nejakých vzdialených končín. Archeologické záznamy ukázali, že na západe, aj na východe sa psi objavili pred viac než 12 000 rokmi, avšak v strednej Ázii len maximálne pred 8 000 rokmi.
 
Ak sa spoja všetky poznatky, nadobudnuté vďaka tejto štúdii, naznačuje to, že psi boli domestifikovaní z dvoch, geograficky oddelených populácií vlkov na opačných stranách Eurázie. Prišlo obdobie, kedy sa východní psi dostali, spolu so sťahujúcimi sa ľuďmi, do Európy, kde takmer úplne nahradili dávnych európskych psov. Väčšina dnešných psov má európske aj ázijské korene – čo je zrejme dôvod, prečo genetické štúdie dlho nemohli prísť pôvodu psov na kĺb.
 
Vedci v súčasnosti analyzujú tisíce dávnych psov a vlkov s cieľom overiť výsledky svojej štúdie, ako aj určiť presný čas a miesto pôvodu našich najstarších domácich zvierat. Profesor Greger Larson z Oxfordskej univerzity podotkol, že domestifikácia zvierat je ojedinelou udalosťou a na vyvrátenie predpokladu, že u každého udomácneného druhu prebehla len raz je potrebný veľký rozsah dôkazov. DNA analýza, vykonaná jeho tímom, však, spolu s archeologickými záznamami, naznačuje, že doterajšie poznatky o zrode psov je potrebné zrevidovať. Dodal, že dôvodom, prečo sa vedci tak dlho nevedeli zhodnúť, je možno fakt, že oba tábory mali v konečnom dôsledku pravdu.
 
Laurent Frantz z Oxfordskej univerzity povedal, že rekonštruovanie minulosti z modernej DNA je podobné čítaniu učebníc dejín – nikdy sa nevie, či tie najdôležitejšie časti neboli vymazané. Naproti tomu dávna DNA je ako stroj času, ktorý nám umožní pozorovať minulosť priamo takú, aká bola.
 
Profesor Dan Bradley z Trinity College Dublin uviedol, že kosť psa z Newgrangu mala zo všetkých podobných vzoriek doteraz najlepšie zachovanú DNA – a tá vedcom ponúkla pohľad do prehistorického genómu nevídanej kvality.
 
Profesor Keith Dobney z Liverpoolskej univerzity nakoniec dodal, že úzka a priateľská spolupráca s kolegami z celého sveta  viedla k tomu, že po dlhom čase sa začali genetické a archeologické údaje na túto tému konečne zhodovať. Vďaka tomu bude zrejme konečne možné odhaliť skutočnú minulosť najlepšieho priateľa človeka.

Prevaté y originálu "Dogs were domesticated not once, but twice ... in different parts of the world" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.