Rýchly nástup jedovatých šípov vo východnej Afrike
22.6.2016 02:42:40 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 6120x
Vedci, skúmajúci kosti z jaskyne Kuumbi v Zanzibare, našli dôkazy používania kostených nástrojov pri love a dokonca aj pri výrobe jedovatých šípov. To naznačuje, že obyvatelia jaskyne Kuumbi ovládali spracovávanie kostí už pred 13 000 rokmi.
Spracovávanie kostí (medzi ktoré patrí aj výroba kostených hrotov) bola stálica života ľudí v Dobe kamennej – jeho vek sa odhaduje na 60 000 rokov. Väčšina dôkazov o vzniku tejto technológie sa našla na juhu Afriky, avšak nový nález v jaskyni Kuumbi naznačuje, že technológia kostených nástrojov sa rozšírila aj do východnej Afriky.
Tím vedcov, pod vedením Michelle Langley z Austrálskej národnej univerzity, preskúmal sedem kúskov kostených nástrojov z jaskyne Kuumbi – päť hrotov, jedno šidlo a jednu vrúbkovanú rúrku. Analýza kamerou a mikroskopom im umožnila porovnať výrobu a využívanie týchto nástrojov s predchádzajúcimi objavmi, ako aj vytvoriť vierohodné kópie v laboratóriu.
Výsledky výskumu ukázali, že kostené hroty boli zrejme používané na jedovaté šípy – boli totiž úzke a krátke. Túto domnienku podporuje aj objav zuhoľnatených pozostatkov rastliny Mkunazi, ktorá je známa svojim jedovatým ovocím.
Za dôvod využívania jedovatých hrotov ľuďmi z Doby kamennej sa považuje neprítomnosť iných technológií a neschopnosť kamenných hrotov priamo zabiť väčšie zvieratá, akými sú napríklad zebry, či byvoly. Predchádzajúci výskum odhadol, že jedovaté hroty sa začali používať už pred 24 000 rokmi. Výskum Langley však ukázal, že táto technológia, známe najmä z juhu Afriky, sa pred 13 000 rokmi využívala už aj na východe tohto kontinentu.