Povinná dávka prírody
28.6.2016 00:10:05 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 3208x
Nový výskum austrálskych a britských vedcov ukázal, že ľudia, ktorí v prírode strávia aspoň 30 minút týždenne, majú podstatne nižší výskyt vysokého krvného tlaku, či problémov s duševným zdravím. Štúdia, vedená tímom z Queenslandskej univerzity a ARC CEED (ARC Centre of Excellence for Environmental Decisions), teda naznačuje, že existuje istá „minimálna dávka prírody“, bez ktorej ľudia nemôžu zdravo fungovať.
Danielle Shanahan z Queenslandskej univerzity a CEED uviedla, že ľudia, ktorí chodili do parkov, mali menší výskyt srdcovocievnych ochorení, stresu, nervozity, ale aj depresie. Ak by každý z nás navštívil prírodu aspoň na pol hodinu týždenne, znížilo by to prípady depresií o 7 percent a výskyt vysokého krvného tlaku až o 9 percent.
Len v Austrálii odkrojí depresia ročne z rozpočtu 12,6 miliardy Austrálskych dolárov, čo znamená, že zdravé prechádzky po prírode by mohli ušetriť rozpočtom zdravotníctva ohromné peniaze. Richard Fuller z Queenslandskej univerzity a CEED tiež podotkol, že ich výskum by mohol výrazne zmeniť náš pohľad na mestské parky.
Už dávno sa vie, že parky pomáhajú nášmu zdraviu, avšak až jeho štúdia začala skúmať, koľko času v nich musíme stráviť. Napriek tomu, že pre zdravie je pravidelná návšteva parkov nevyhnutnosťou, až 40 percent populácie Brisbane do prírody bežne aj celý týždeň nevstúpi. Fuller si myslí, že pomôcť by mohlo viac komunitných aktivít v parkoch. Pre deti je príroda ešte dôležitejšia, než pre dospelých a deti, ktoré vyrastajú v prírode, sú zdravšie a majú ekologickejšie myslenie – a tieto benefity ich sprevádzajú po celý život. Štúdie sa zúčastnili aj vedci z Exeterskej univerzity a CSIRO.
Prevzaté z originálu "Dose of nature is just what the doctor ordered" na sciencedaily.com