Vysvetlenie chaotickej obežnej dráhy Halleyho kométy
5.7.2016 00:32:50 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2502x
Simon Portegies Zwart z Leidenskej univerzity a jeho tím holandských a škótskych vedcov našli vysvetlenie pre chaotickú podobu obežnej dráhy Halleyho kométy. Halleyho kométa je jednou z najznámejších komét na našej oblohe, kde ju môžeme pozorovať raz za 75 rokov. Naposledy okolo nás preletela v roku 1986 a najbližšie ju uvidíme v roku 2061. Napriek jej pravidelným návratom sa jej obežná dráha nedá presne predpovedať. Časťou vysvetlenia sú vnútorné procesy v samotnej kométe, kým druhou časťou je narúšanie jej obežnej dráhy vplyvmi planét a malých telies našej slnečnej sústavy, okolo ktorých na svojej dlhej púti preletí.
Astronómovia vo všeobecnosti zastávajú názor, že obežná dráha tejto kométy sa nedá predpovedať, pretože na škále 70 rokov je jej dráha jednoducho príliš chaotická. Teraz sa však tímu vedcov podarilo preukázať, že obežná dráha tejto kométy je, ak ju analyzujeme na škále viac než 300 rokov, stabilná.
Tjarda Boekholt z Leidenskej univerzity podotkla, že ich štúdia zahŕňala doteraz najpresnejšie výpočty interakcií medzi kométou a planétami. Výsledky ich prekvapili – na obežnú dráhu kométy mala najväčší vplyv Venuša a nie Jupiter, o ktorom sa uvažovalo ako o veľkom „mixéri“ našej slnečnej sústavy.
O približne 3 000 rokov sa Halleyho kométa priblíži k Jupiteru, ktorý ju vo veľkom štýle vykopne z jej pôvodnej obežnej dráhy. Od tohto momentu ďalej prestane byť Venuša hlavným faktorom ovplyvňujúcim dráhu kométy – Vanušinu úlohu prevezme Jupiter. Podľa Inti Pelupessy z Leidenskej univerzity sa tímu nepodarilo, s dostatočnou presnosťou, predpovedať obežnú dráhu kométy po jej strete s Jupiterom, pretože okolo reálneho vplyvu gravitácie obrej planéty na kométu visí mnoho otáznikov, ktoré vedci nie sú v súčasnosti schopní zodpovedať.
Prevzaté z originálu "Chaotic orbit of Comet Halley explained" na sciencedaily.com