Nový spôsob levitácie objektov

7.8.2007 13:42:51 | Q
SITA, Science Daily | Počet zobrazení: 2750x

Vedci zo škótskej univerzity v St. Andrews objavili nový spôsob levitácie malých objektov s možnosťou jeho ďalšieho využitia v nanotechnológiách.

 

Teoretickí fyzici na Univerzite v Saint Andrews vytvorili efekt levitácie pôsobením kvantovej sily proti sile, ktorá bežne spôsobuje príťažlivosť jednotlivých objektov. Zmenou fenoménu známeho ako Casimirova sila vedci dúfajú, že vyriešia problém príťažlivosti malých objektov v existujúcich nanoprístojoch.

Revolučný objav môže nájsť uplatnenie v zdokonalených spotrebičoch - od airbagov až po počítačové čipy, uviedol profesor Ulf Leonhardt a Thomas Philbin zo škótksej univerzity. Casimirovu silu, ktorú objavili v roku 1948 a po prvý raz zmerali v roku 1997, využíva aj jašter gekón obrovský na prilepenie k povrchu iba jedným prstom na nohe. Britskí vedci tvrdia, že vedia zvrátiť princíp Casimirovej sily tak, že predmet je vo vákuu odpudzovaný od ďalšieho predmetu a nie priťahovaný.

"Casimirova sila je primárna príčina trenia v nanosvete, najmä v niektorých mikroelektromechanických systémoch," uviedol Leonhardt, ktorý píše na túto tému štúdiu do augustového čísla New Journal of Physics. "Mikro- alebo nanoprístroje môžu fungovať ľahšie a s menším, alebo žiadnym trením, ak vieme ovládať túto silu," dodáva. "Aby sme obmedzili trenie v nanosvete, môžeme modifikovať lepkavosť na odpudivosť. Namiesto toho, aby sa súčasti k sebe prilepili, tak sa vznášajú," dodáva.

Leonhardt zdôraznil, že je to v súčasnosti reálne len s mikropredmetmi. Avšak podčiarkol, že hoci principiálne by jedného dňa mohli takto levitovať aj ľudia, ten deň je v nedohľadne. "So súčasnou technológiou je to reálne iba s mikropredmetmi, pretože táto kvantová sila je malá a funguje len na malé vzdialenosti," hovorí. "Zatiaľ spadá levitácia ľudí ešte stále do sféry rozprávok a paranoromálnych javov," dodáva.

originál článku