Dávny obrí zlodej
30.7.2016 01:33:49 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2233x
Rodolfo Coria z argentínskeho Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas a Phillip Currie z Albertskej univerzity vyhlásili, že novoobjavený druh megaraptora z Patagónie by mohol pomôcť určiť evolučný pôvod tohto kladu.
Argentínska Patagónia je veľmi bohatá na fosílie z Neskorej kriedy. Medzi týmito fosíliami sa našlo aj mnoho fosílií megaraptorov – dinosaurov, ktorí si vďaka svojej strave zaslúžili meno, ktoré v preklade znamená „obrí zlodeji“. Tieto stredne veľké teropódy, medzi ktoré patria aj „Juhoameričania“ Megaraptor, Orkoraptor a Aerosteon, ako aj viaceré dinosaurie druhy z Austrálie, či Japonska, sa vyznačovali veľkými pazúrmi a vzduchom naplnenými, vtákom podobnými kosťami.
Fosilizovaná časť kostry novoobjaveného megaraptora, ktorá bola objavená v Sierra Barrosa na severozápade Patagónie, predstavuje jedny z najkompletnejších pozostatkov megaraptora, aké sa kedy našli. Za spomenutie stojí najmä veľmi dobre zachovaná mozgovňa. Murusraptor barrosaensis, ako tohto dinosaura nazvali, mal unikátne črty lebky. Jedinec, ktorý bol objavený ešte nedosiahol dospelosť, avšak vedci došli jeho analýzou k záveru, že tento druh je väčší a štíhlejší, než Megaraptor a jeho veľkosť je porovnateľná s veľkosťou Aerosteona, či Orkoraptora. Musuraptor sa v mnohom podobá na iné druhy, má však aj jedinečné črty, ktorými sa od všetkých ostatných megaraptorov líšil. Za spomenutie stojí jeho nezvyčajne tvarovaná panva.
Fylogenetická analýza nebola schopná určiť evolučné vzťahy tohto dinosaura, avšak fosílie napriek tomu poskytli mnoho detailov o jeho anatómii, ktoré by mohli pomôcť ukončiť debaty, či sú megaraptory kladom allosauroidea, alebo teropódov coelurosauria. Coria dodal, že fosílie Murusraptora pochádzajú z 80 miliónov rokov starého kameňa. Tieto dobre zachované pozostatky jeho tímu ponúkli nedoceniteľný pohľad na anatómiu megaraptorov – zaujímavo špecializovaných šeliem Mezozoika.