Historickým záznamom unikla pätina globálneho otepľovania
30.7.2016 01:36:39 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2114x
Nová štúdia NASA zistila, že takmer pätina globálneho otepľovania za posledných 150 rokov chýba v historických záznamoch, vďaka nedostatkom spôsobov, akými bola teplota zaznamenávaná. To je dôvod, prečo klimatické predpovede budúcnosti, založené výlučne na historických záznamoch, udávajú pomalšie globálne otepľovanie, než predpovede klimatických modelov.
Štúdia skúsila modifikovať klimatický model tak, aby v ňom boli obsiahnuté nedostatky historických záznamov. Predpovede takto upraveného modelu následne porovnala s predpoveďami na základe záznamov. Upravený model a záznamy vyprodukovali takmer identické hodnoty globálneho otepľovania v blízkej budúcnosti.
Arktída sa otepľuje rýchlejšie, než zvyšok Zeme, avšak, kvôli jej nedostupnosti, je meranie teploty v týchto končinách veľmi ťažké a záznamov je preto podstatne menej. Menej údajov o teplotách nakoniec nevyhnutne vedie k nižším úrovniam predpovedaného globálneho otepľovania, než aké predpovie klimatický model, ktorý Arktídu analyzuje adekvátne.
Štúdia NASA sa venovala aj dvom ďalším problémom. Prvým bol fakt, že historické záznamy navzájom kombinovali teploty ovzdušia a teploty vody, kým výsledky modelov zohľadňovali výlučne teploty ovzdušia. Voda sa ohrieva pomalšie, než ovzdušie, čo je dôvodom, prečo záznamy naznačovali, že otepľovanie je miernejšie, než čo uvádzali modely. Druhým problémom bolo množstvo arktického morského ľadu v minulosti – V 60. rokoch 19. storočia, keď sa začali viesť záznamy, plávalo v Arktíde podstatne viac morského ľadu, než dnes a doboví meteorológovia často zaznamenávali teploty vzduchu nad ľadom, ako reprezentáciu teplôt plôch, pokrytých morským ľadom. Keď sa tento ľad roztopil, neskorší meteorológovia začali namiesto teploty vzduchu, merať teplotu vody, čo sa podpísalo na predpovediach, vyhotovených na základe záznamov, rovnakým spôsobom ako prvý spomenutý problém.
Vedci vedeli o týchto nedostatkoch už dlhšie, avšak táto štúdia je prvá, ktorá vyčíslila problémy, ktoré klimatológom spôsobili. Mark Richardson z Jet Propulsion Laboratory NASA v kalifornskej Pasadene podotkol, že tieto nedostatky sa môžu zdať zanedbateľné, ak sa pozeráme na každý z nich individuálne. Keď sa však všetky spoja dokopy, vytvoria veľký problém, ktorého rozsah prekvapil aj samotného Richardsona.
Spoločným pôsobením ukryli spomínané nedostatky až 19 percent globálneho otepľovania atmosféry od 60. rokov 19. storočia až po dnešnú dobu. To viedlo k tomu, že predpovede založené len na historických záznamoch podhodnotili globálne otepľovanie pri 90 percentách výpočtov, vykonávaných aj klimatickými modelmi, ktoré používa Medzivládny panel o zmene klímy IPCC.
Richardson dodal, že všetok výskum, ktorý porovnáva modely so záznamami, je týmito nedostatkami ohrozený. Vedci by preto mali vedieť, ako správne so záznamami pracovať, aby ich mohli adekvátne zohľadniť a vykonať tak výskum, ktorý naozaj zodpovedá realite.
Prevzaté z originálu "Historical records miss a fifth of global warming: NASA" na sciencedaily.com