Roztomilé maki sú kľúčom k minulosti Madagaskaru
6.8.2016 00:41:23 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 6959x
Vedci nedávno skúmali DNA lemurov maki s cieľom zmapovať dávne zmeny prostredia Madagaskaru. Tieto lemury sú lesné živočíchy a zmeny v ich DNA ukázali, ako sa lesy Madagaskaru počas tisícov rokov menili. Štúdia prišla k záveru, že životné prostredia Madagaskaru sa menilo dávno pred tým, než na ostrov dorazili prví ľudia.
Na Madagaskare môžeme v dnešnej dobe nájsť pestrú mozaiku rôznych životných prostredí – hustý dažďový prales na východe, suchý listnatý les na západe a veľké, otvorené pohoria, ktoré ich delia. Tento ostrov pri juhovýchodnom pobreží Afriky však nevyzeral vždy presne tak, ako ho môžeme vidieť dnes – analýza DNA lemurov maki (bezpochyby patriacich medzi najroztomilejšie zvieratá na Zemi) ukázala, že dve spomínané ekologicky rozdielne časti boli kedysi „pozošívané“ lesnatými zónami.
Steve Goodman z Chicagského Field Museum uviedol, že vedci si dlho nevedeli vysvetliť ako a prečo sa biogeografia Madagaskaru v nedávnej geologickej minulosti pozmenila (táto zmena bola najbadateľnejšia okolo obdobia spred niekoľkých tisícov rokov, kedy na Madagaskar docestovali prví ľudia). Uvažovalo sa o možnom pretvorení lesov vysočín v strede ostrova prvými ľudskými obyvateľmi ostrova, avšak nová štúdia ukázala, že krajina Madagaskaru sa menila už tisíce rokov pred príchodom ľudí.
Prečo však vedci, ktorí chceli odhaliť históriu krajiny tohto ostrova, skúmali lemury maki? Tieto malinké primáty sa rýchlo množia, dokážu sa dobre prispôsobovať a prirodzene sa vyskytujú výhradne na Madagaskare – a práve to je dokonalá kombinácia pre túto štúdiu. Maki dosiahnu pohlavnú dospelosť do svojich prvých narodenín – nikdy teda nie je núdza o nové generácie. To umožňuje vedcom rýchlejšie mapovanie evolúcie, než aké by bolo možné u zvierat, ktorým trvá dospievanie dlhšie.
Lemury maki, vyskytujúce sa jedine na Madagaskare, žijú na väčšine ostrova (vrátane lesov, ktoré boli narušené ľudskou činnosťou). Goodman podotkol, že keď sa les mení, menia sa aj leumry maki. Skúmanie evolúcie ich populácií z rôznych častí ostrova umožňuje nazrieť do minulosti zmien ostrova samotného a zistiť tak, či boli tieto zmeny naozaj spôsobené ľuďmi.
Analýza DNA piatich druhov maki odhalila kedy sa tieto druhy od seba navzájom oddelili. Anne Yoder z Dukeovej univerzity povedala, že jej tím charakterizoval desaťtisíce zmien v genómoch lemurov, ktoré sú v súčasnosti od seba navzájom oddelené a ktoré predstavujú samostatné druhy. Výskum zmien v DNA umožnil tímu datovať oddelenie sa konkrétneho druhu od ostatných lemurov maki a tým aj ekologické vplyvy, ktoré tieto lemury rozdelili.
Goodman uviedol, že analýza DNA lemurov maki ukázala genetické podobnosti medzi príbuznými druhmi lemurov, ktoré od seba v súčasnosti delí veľká geografická vzdialenosť. To naznačuje, že ich predkovia boli schopní cestovať cez zalesnené územia, ktoré v súčasnosti už neexistujú a ktoré sa museli nachádzať vo vysočinách premosťujúcich východ a západ ostrova. Desaťtisíce rokov sa lemury vďaka týmto lesom voľne pohybovali po ostrove. Keď však spojovacie lesy zmizli, uvrhlo to jednotlivé populácie lemurov do izolácie.
Analýza DNA datovala zmeny v krajine centrálnej vysočiny na obdobie niekoľkých tisícov rokov pred príchodom ľudí na ostrov. Podľa Goodmana boli, minimálne na začiatku, za premeny v tejto oblasti ostrova zodpovedné klimatické zmeny, pôsobiace počas posledných 50 000 rokov.
Štúdia tiež naznačila, že bývalé lesy centrálnych vysočín mohli byť dôležitým územím ekologického prechodu medzi extrémami východných vlhkých lesov a západných suchých lesov. Goodman si nemyslí, že o vlhkom východe a suchom západe by sa malo uvažovať ako o dvoch úplne oddelených životných prostrediach – podľa neho ide len o extrémy jedného celku.
Goodman dodal, že ekologická ochrana Madagaskaru je jednou z hlavných priorít ochranárov po celom svete. Domorodé cicavce Madagaskaru sa nevyskytujú nikde inde na svete a štúdia, na ktorej sa podieľal, poukázala na bohatú históriu tohto unikátneho ekosystému.