DNA analýza novozélandských striežikov prepisuje geologické dejiny ostrova

6.8.2016 00:45:29 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1966x

DNA analýza žijúcich a vyhynutých druhov záhadných novozélandských striežikov mení akceptované teórie geologických a evolučných dejín tejto krajiny. Štúdia vedcov z Adelaidskej univerzity poskytla presvedčivé dôkazy, že Nový Zéland nebol pred 21 až 25 miliónmi rokov celý potopený pod hladinou mora, ako sa vedci doteraz domnievali.

 

Kieren Mitchell z Adelaidskej univerzity uviedol, že zo siedmich druhov striežikov, ktoré žili na Novom Zélande pred príchodom ľudí, zostali do dnešného dňa už len dva. To je dôvod, prečo vedia vedci o ich evolučnej histórii len absolútne minimum.
 
Mitchella najviac prekvapilo zistenie, že niektoré zo skúmaných druhov striežikov si boli navzájom len veľmi vzdialenými príbuznými, čo naznačuje, že ich spoločný predok môže mať viac než 25 miliónov rokov. Predchádzajúci výskum došiel k záverom, že celý Nový Zéland bol pred 21 až 25 miliónmi rokov pod vodou. To by znamenalo, že všetky jedinečné novozélandské druhy rastlín a živočíchov museli na ostrov pricestovať až po tom, ako sa „vynoril“.
 
Táto teória je v súhlase so súčasnými vedomosťami o vtákoch moa, ktorých spoločný predok má podstatne menej, než 21 miliónov rokov. Avšak zistenia tejto štúdie striežikov ukázali, že skúmané vtáky obývali Nový Zéland už pred viac, než 25 miliónmi rokov, potenciálne dokonca už pred 50 miliónmi rokov (pred 50 miliónmi rokov sa Nový Zéland oddelil od zvyšku prakontinentu Gondwany). Striežiky sú väčšinou veľmi slabými letcami (niektoré z nich dokonca ani lietať nevedia), takže v čase ich príchodu na Nový Zéland muselo existovať pevninské spojenie.
 
Na výskume sa podieľalo aj novozélandské múzeum Te Papa Tongarewa, Múzeum Canterbury a Ministerstvo ochrany prírody Nového Zélandu.

Prevzaté z originálu "New Zealand wren DNA analysis reshapes geological theory" na sciencedaily.com