Ako rastliny osídlili pevninu
15.8.2016 00:14:00 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1833x
Nové fosílie z Číny, analyzované vedcami z univerzít v Pekingu a Bristole, posunuli pôvod pôdy o 20 miliónov rokov dozadu – vznik pôdy je nevyhnutným krokom kolonizácie pevniny a jej premeny na miesto, kde žijeme.
Zazelenanie pevniny bolo jedným z najvýznamnejších prechodov v dejinách našej planéty. Pred 450 miliónmi rokov bol život obmedzený výhradne na moria – pevninu pokrývali iba kamene a skaly. Bez rastlín nebolo ani pôdy a pevninské kamene rýchlo erodovali. Prišiel však čas, kedy sa objavili malé rastliny, ktoré ako prvé nazbierali odvahu vystúpiť zo svojho vodného domova a zazelenať tak okraje vodných plôch. Stále sa však zdržiavali relatívne blízko k vode.
Počas Stredného Devónu, pred 390 miliónmi rokov, sa objavili prvé stromy. Tieto prvé stromy merali len niekoľko metrov, no napriek tomu boli schopné prežiť aj v pôde, ktorá sa nenachádzala v blízkosti vodných tokov. Ich korene prenikli do kameňa pod nimi, čím vytvorili hrubú vrstvu pôdy a stabilizovali miestnu krajinu.
Nedávno sa však podarilo objaviť v juhočínskom Jün-nane hlboké korene v kameni zo Skorého Devónu. Jinzhuang Xue z Pekinskej univerzity podotkol, že so svojim tímom v Jün-nane už dlhší čas analyzoval devónske kamene. V červenom kameni objavili viacero veľkých štruktúr, hlbokých až jeden meter. Zdanlivo patrili rastline Drepanophycus, ktorá sa našla aj v európskom a severoamerickom kameni.
Väčšina objavených koreňov mala priemer jedného centimetra a tieto korene sa neustále rozvetvovali. Korene boli husto poukladané – na metri štvorcovom sedimentov sa nachádzalo až do 1 000 koreňov. Mike Benton z Bristolskej univerzity dodal, že pôda je vytváraná rastlinami aj živočíchmi a pre prírodu má veľmi dôležité stabilizačné účinky – ako špongia absorbuje dažďovú vodu, čím obmedzuje eróziu. Od vzniku pôdy sa preto rieky začali meniť z rýchlo tečúcich prúdov na prúdy pomalšie a kľukaté.
Merania hrúbky tejto pôdy a následné porovnanie so súčasnou lužnou pôdou ukázali, že vytvorenie jednej z jej vrstiev trvalo 50 až 200 rokov a hrudky v čínskej devónskej pôde naznačujú, že objavená pôda predstavuje 10 000 až 200 000 rokov dejín stabilizácie krajiny.
Prevzaté z originálu "Evidence from China shows how plants colonized the land" na sciencedaily.com