Úlomky kostí odhalili posledných britských lovcov a zberačov

15.8.2016 00:22:23 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2434x

Archeológovia z Yorskej univerzity, Cambridgeskej univerzity a UCL identifikovali vzácne britské ľudské kosti z Neskorého Mezolitu (okolo roku 4000 pred našim letopočtom – tesne pred príchodom farmárstva do Británie). Pri identifikácii im pomohla inovatívna technika analýzy kolagénu kostí.

 

Z tohto obdobia sa v Británii našlo len absolútne minimum ľudských pozostatkov. Výnimkou je malý ostrov Oronsay, na ktorom sa našli pozostatky šiestich ľudí z danej doby. Na analýzu malých úlomkov kostí z náleziska Cnoc Coig na ostrove Oronsay využili vedci sekvencie kolagénu (proteínu) v kostiach. Z 20 donedávna neidentifikovaných úlomkov kostí sa 14 ukázalo byť ľudskými. Vzhľadom na nedostatok ľudských pozostatkov z tohto obdobia nález vedcov veľmi potešil.
 
V rámci štúdie sa kolagén použil aj na rádiouhlíkové datovanie kostí, ako aj na analýzu ich stabilných izotopov. Tím sa snažil odhaliť stravu týchto posledných britských zberačov – a tiež ich vzťah k prvým miestnym farmárom.
 
Na základe dávnejších zistení si vedci mysleli, že lov a zbieranie boli relatívne rýchlo nahradené farmárstvom, čo malo za následok rýchlu zmenu stravy. Nový objav však túto domnienku vyvracia – ukázal totiž, že časť ľudí Británie aj po príchode poľnohospodárstva naďalej získavala svoju potravu prevažne z mora.
 
Sophy Charlton z Yorskej univerzity a londýnskeho Múzea dejín prírody podotkla, že analyzovanie donedávna neidentifikovaných úlomkov kostí ukázalo, že o západné pobrežie Škótska sa zrejme delili lovci, zberači a rybári s farmármi celé stáročia. Jej štúdia poukázala na skutočnosť, že aj dlho prehliadaný materiál môže skrývať mnohé tajomstvá. V neidentifikovateľných úlomkoch prehistorických kostí sa môže skrývať obrovské množstvo potenciálu – potenciálu, ktorý môže odhaliť len moderná technika, akou je tá, ktorú Charlton použila na svoju štúdiu.

Prevzaté z originálu "Britain's last hunter-gatherers discovered using breakthrough analysis of bone fragments" na sciencedaily.com