Malá populácia ešte nemusí znamenať neschopnosť prispôsobiť sa environmentálnym zmenám
5.9.2016 00:39:34 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 8396x
Na svete existuje 16 938 ohrozených druhov – druhov, ktorých populácie sú decimované pytliačením, ničením životného prostredia a klimatickými zmenami. Ich situácia sa môže zdať bezútešná, no nový výskum do nej priniesol aj trochu nádeje – štúdia biológov z Univerzity Concordia ukázala, že aj malé populácie sa dokážu úspešne prispôsobiť prirodzenej selekcii. Výskum profesora biológie Dylana Frasera z Univerzity Concordia zistil, že nízka početnosť živočíšneho, či rastlinného druhu ešte neznamená, že tento druh je na pokraji vyhynutia – aj takéto zvieratá, či rastliny môžu obsahovať dostatok genetickej diverzity na to, aby si dokázali prirodzenou selekciou poradiť s meniacimi sa podmienkami.
Napriek tomu by Fraser neodporúčal akceptovanie ubúdania rastlinných a živočíšnych druhov – z genetického hľadiska síce nemusí byť malá populácia takou katastrofou, aj tak je však malá početnosť druhu vážnou hrozbou. Tím z Univerzity Concordia – Fraser, Jacquelyn Wood (v súčasnosti pracuje pre Ministerstvo prírodných zdrojov Ontária) a Matthew Yates – analyzoval štúdie v tejto oblasti, publikované od roku 1980 až po rok 2014. Týmto vedcom sa podarilo skonštruovať veľmi detailnú databázu, ktorá mapuje rozsah prirodzenej selekcie a genetickej diverzity, potrebnej pre prispôsobenie sa environmentálnym zmenám, 146 populácií 83 rôznych druhov – od jednoduchých rastlín až po veľké cicavce.
Fraser uviedol, že medzi rôzne veľkými populáciami našli minimum dôkazov konzistentných rozdielov genetickej variability, či rozsahu prirodzenej selekcie – domnienka, že malé populácie by mali trpieť nedostatkom genetickej variability sú teda (aspoň podľa tejto štúdie) nesprávne. Výskumu v tejto oblasti sa doteraz venovalo len minimum pozornosti, čo spolu s rozsahom tejto štúdie podčiarkuje dôležitosť Fraserových objavov.
Tento objav má veľký význam pre ochranárske práce – ukázal, že rôzne veľké populácie jedného druhu si dokážu poradiť v rôznych situáciách a odhady minimálnej zdravej populácie niektorých druhov preto nemusia byť až tak vysoké, ako sa doteraz predpokladalo. To je veľmi nádejný výsledok, no Fraser odporúča pristupovať k tejto záležitosti s opatrným optimizmom. Dodal, že jeho zistenia neznamenajú, že všetky druhy dokážu bez problémov prežiť aj v malých populáciách – naznačujú však, že v prírode existujú situácie, kedy neľútostná selekcia dovolí prežiť a prispôsobiť sa zmenám v životnom prostredí aj málo početným druhom.