Klimatické zmeny neboli spúšťačom inovácie a vývoja nových technológií
3.10.2016 02:24:57 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 13915x
Klimatické zmeny boli pre vývoj technologických inovácií v Dobe kamennej menej dôležité, než sa doteraz predpokladalo. Zistila to revolučná štúdia, vedená Patrickom Robertsom z Oxfordskej univerzity, na ktorej sa podieľali aj profesor Christopher S. Henshilwood a Karen L. van Niekerk z Bergenskej univerzity. Títo vedci analyzovali prepojenie medzi klimatickými zmenami a technologickým vývojom v Južnej Afrike počas strednej časti Doby kamennej. Práve toto obdobie sa vyznačovalo veľmi výraznými kultúrnymi aj technickými inováciami.
Až donedávna sa o klimatických zmenách bežne uvažovalo ako o primárnom spúšťači inovácii v Južnej Afrike Doby kamennej. Keď sa však vedci na túto domnienku bližšie pozreli, zistili, že spomínané kultúrne a technologické inovácie, o ktorých svedčia náleziská v Južnej Afrike, sa nedajú priamo spojiť s klimatickými zmenami.
Henshilwood podotkol, že klimatické a environmentálne zmeny síce ovplyvnili ľudské stratégie živobytia, no za vývoj v kultúre a technike zrejme nemohli. V rámci tejto štúdie vedci analyzovali pozostatky zvierat z dvoch nálezísk v Juhoafrickej republike – z jaskyne Blombos a príbytku Klipdrift. Zozbierané vzorky mali 59 000 až 98 000 rokov.
Henshilwood a van Niekerk uviedli, že stabilné izotopy uhlíku a kyslíku škrupín pštrosích vajec dokážu poskytnúť svedectvo o vegetácii, ktorou sa pštros počas života kŕmil a vode, ktorú pil. Niekerk uviedla, že výskumom škrupín pštrosích vajec, lastúrnikov a suchozemskej fauny sa im podarilo zmapovať klimatické a environmentálne premeny daného regiónu počas strednej Doby kamennej.
Ukázalo sa, že viaceré rôzne zdroje umožnili ľudským populáciám ustáť klimatické zmeny svojej doby a klimatické zmeny teda samy nedokážu vysvetliť pôvod inovácií, ktoré boli v tom čase vytvorené – inovácie vôbec nie sú závislé od klimatickej a environmentálnej nestability.
Niekerk dodala, že zmeny v kontakte so vzdialenými populáciami, socio-kultúrne interakcie a pohyby populácie sú pre inovácie minimálne tak dôležité ako environmentálne vplyvy, ak nie ešte dôležitejšie. Na tejto štúdii sa podieľali vedci z Nórska, Juhoafrickej republiky aj Veľkej Británie.
Prevzaté z originálu "Technology and innovation not driven by climate change" na sciencedaily.com