Zmena klímy ohrozuje sibírske lesy
7.8.2007 15:51:53 | QScience Daily | Počet zobrazení: 1789x
Veľké požiare ktoré čoraz častejšie vznikajú v sibírskej časti Ruska, môžu podľa nového výskumu súvisieť so zmenou podnebia.
Len v strednej Sibíri zničili požiare v roku 2003 38.000 štvorcových kilometrov lesa. V tom roku boli oblaky dymu tak veľké, že spôsobili znečistenie až v spojených štátoch amerických.
Medzinárodný tím vedcov si myslí, že ohne na Sibíri súvisia so zmenami klímy.
V minulom storočí trvalo lesu na Sibíri približne 100 rokov kým sa znova obnovil a znova zhorel. Najnovšie pozorovania však ukazujú, že požiare nastávajú dnes už každých 65 rokov. Ročné teploty za ten čas narástli na Sibíri o dva stupne, čo je dvojnásobok svetového priemeru. A od roku 1990 je otepľovanie Sibíri ešte rýchlejšie ako kedykoľvek predtým.
Globálne otepľovanie vedie k teplejšej jari, ktorá spôsobuje skoršie kvitnutie rastlín. Aj začiatok jesene sa z roka na rok posúva do skorších dátumov.
Vedci varujú, že planéta a jej mechanizmy sú oveľa komplikovanejšie ako si myslíme. Predlžovanie ročných období je nelineárny fenomén. Je ovplyvnené väzbami medzi atmosférou a lesom, ktorý reaguje na zvyšujúce sa hladiny skleníkových plynov a vyššiu teplotu okolia.