Pohyby magmy predpovedajú budúce erupcie
8.10.2016 17:33:48 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 20228x
Geológovia z Uppsalskej univerzity sa rozhodli vystopovať pohyby magmy pod sopkou Kamerun, čím si sľubujú zlepšenie predpovedí budúcich erupcií. Sopka Kamerun je jednou z najväčších a najnebezpečnejších sopiek Afriky a jej erupcie priamo ohrozujú takmer pol milióna ľudí, žijúcich na jej úpätí a v blízkom okolí. Analýza pohybu magmy vedcom umožnila nazrieť do jej vnútorného fungovania – skúmané kryštály z erupcií z roku 1999 a 2000 odhalili prekvapivo zložitú sieť chodieb a „potrubí“ v jej útrobách.
Harri Geiger z Uppsalskej univerzity uviedol, že v rámci ich štúdie sa im podarilo zrekonštruovať hĺbkové rezervoáre magmy na samotnom dne Zemskej kôry, ako aj plytké magmatické bubliny v najvrchnejších vrstvách kôry. Spomínané magmatické bubliny sa zvyknú v časoch kľudu presúvať a zrejme hrajú nezanedbateľnú úlohu v príprave sopky na jej ďalší „veľký deň“.
Štúdia ďalej ukázala, že medzi erupciami sa zhluky magmy postupne posúvajú do čoraz plytších sfér kôry, kde pokračujú vo vývoji a kde ich výbušnosť neprestajne narastá. Dlhší interval medzi erupciami teda zvyšuje pravdepodobnosť, že ďalšia erupcia bude veľmi silná a výbušná (podobná, ako erupcia islandskej sopky Eyjafjallajökull z roku 2010).
Abigail Barker z Uppsalskej univerzity podotkla, že je veľmi ľahké pozorovať signály sopky, avšak je veľký problém pochopiť, čo vlastne pozorované signály znamenajú. Tímom monitorujúcim sopku Kamerun odporučila zamerať sa na seizmické signály migrácie magmy z hĺbok približne 20 kilometrov, keďže práve tie, s najväčšou pravdepodobnosťou, predpovedajú nadchádzajúcu erupciu. Výskyt plytkých magmatických bublín zrejme určuje eruptívny potenciál sopky a v budúcnosti by teda mal byť monitorovaný nielen v sopke Kamerun, ale aj v iných sopkách po celom svete.
Prevzaté z originálu "Magma movements foretell future eruptions" na sciencedaily.com